Maltepe’de Maraş Katliamı Kınama Eylemi Yapıldı

- Yorumlar

İstanbul Maltepe’de saat 19.00’da PSAKD binasından yürüyüşe geçen dernek üyeleri, Maraş katliamının yıldönümü nedeniyle Maltepe Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Basın metni Maltepe Şube Başkanı Deniz Kıyafet okumuştur.

Açıklamada, “Bundan tam 35 yıl önce, 1978’de, 19-26 Aralık tarihleri arasında Maraş’ta yaşanan olaylarda, devlet verilerine göre 111 kişi katledildi. Gerçek rakamlar ise bunun çok daha üzerindedir. Bu faşist katliamda, 500’ün üzerinde ev ve 300’e yakın işyeri yakılıp yıkıldı. Olayların ardından kentteki alevi canlarımızın ve solcu yurttaşlarımızın yüzde 80’i Maraş’ı terk etti. Bu katliamın baş aktörleri, MİT ve Kontrgerilla tarafından beslenen, NATO ve ABD destekli çetelerdir” denildi. “Dün Maraş’ta katliamı gerçekleştirenler, bugün sahte açılımlarla, cami-cemevi projeleriyle bizlere değerlerimizi unutturmaya çalışıyorlar” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Alevi düşmanı AK Parti istifa etmelidir! Katliam insanlık suçudur. Zaman aşımına ve affa hayır! Eşit yurttaşlık istiyoruz! Taleplerimiz için, tüm canlarımızı örgütlü mücadeleye davet ediyoruz” denildi.

Eylemde “dünkü katiller bugün iktidarda”, “yalancı hırsız katil AK Parti”, “Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

x