Pendik Belediyesi Liselilere Sigaranın Zararlarını Anlattı

- Yorumlar

Sigaranın zararları konusunda lise öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde konuşan Yrd. Doç. Dr. Can Öner, sigara içen bir insanın vücudunda 3 ayda yarım çay bardağı, 20 yılda ise 7 kilo katran biriktiğini belirterek, bu katranda 63 farklı kanser yapıcı etken olduğunu söyledi.

Pendik Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde konuşan İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Can Öner, sigarayla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Sigaranın alkolden 15, kokainden ise 5 kat daha fazla bağımlılık yaptığını ifade eden Öner, nikotinin çok zararlı bir madde olduğuna dikkat çekerek 1 miligram nikotinin insanı felç etmeye yeterli olduğunu söyledi. Nikotinin içeriklerine değinen Öner sözlerine şöyle devam etti: “Sigaranın içerisinde arsenik, amonyak, siyanür, kadmiyum, naftalin, kurşun, metanol gibi birçok zehirli madde bulunuyor. Sigara dumanı içe çekildiğinde ciğerlerde katran oluşturuyor. Bu katran içerisinde 63 farklı kanser yapıcı etken var. Günde bir paket sigara içen bir insanın vücudunda 3 ayda yarım çay bardağı, 20 yılda ise 7 kilo katran birikiyor. Her yıl 4 milyon insan sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını yitiriyor.” dedi.

Türkiye sigara tüketiminde ilk onda

Sigara kullanımında Türkiye’nin dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirten Öner, ülkemizde sigara kullanımının her geçen yıl arttığını belirtti. Ülkede 115 bin insanın sigaradan öldüğünü söyleyen Öner: “Sigaraya başlama yaşı ülkemizde çok küçük. Sigara içenlerin yüzde 56’sı 12 yaşında sigaraya başlıyor. Yüksek eğitimle sigara kullanımı arasında da etkin değil. Mesela gazetecilerin yüzde 64’ü; doktorların ve öğretmenlerin ise yüzde 51’i sigara kullanıyor.” dedi. Öner, daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı.

x