Kartal Belediyesi’nin Projeleri Gençlerle Paylaşıldı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü Gençlik Kariyer Merkezi’nin düzenlediği “Kariyer Günleri” etkinliği Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapıldı. Özellikle gençlerin yoğun bir katılım gösterdiği etkinlik kapsamında Kartal Belediyesi’nin de faaliyetleri paylaşıldı. Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza İkisivri, Gülseren Böyüktaş ve Fügen Mavi’nin katıldığı etkinlik kapsamında Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer, Kartal’da yapılan tüm çalışmaları ve projeleri gençlere tek tek anlattı ve her zaman Kartal Belediyesi’nin gençlere kapısının açık olacağını her konuda gençlerin arkasında olacaklarını belirtti.

 

Kartal’da dört buçuk yıl içinde yapılan 230 projenin önemine vurgu yapan ve gençlere yönelik özellikle bazı projeler hakkında bilgi veren Gürer, Kartal’da gençlerin bilinçlenmesi konusunda yapılan tüm çalışmaları titizle anlattı.

 

Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer, öğrencilerle buluştuğu konuşmada, “Ülkemizin geleceği olan sizlere Kartal Belediyesi’nin yaptığı çalışmalardan bazılarını anlatmaya çalışacağım. Belediyecilik yol, asfalt, kaldırım, temizlik, emlak gibi işlerin yanında sosyal yönü olan bir yapıdır. Bunun tercihini seçtiği yöneticiler belirler. Yani sizlere hizmeti veren kişiler ya önce insan kavramıyla yola çıkarak, çevresi doğasıyla yaşadığınız kenti farklılaştıran hedeflerle ya da klasik görevlerini yaparlar. Bizim belediye başkanımız, önce insan kavramından yola çıkarak sizleri çevresi, doğası  ve geleceği ile dönüşen bir Kartal’la buluşturmak için projeler üretti. Şu anda Türkiye’de 230 proje üreten ve bunun önemli bölümünü yaşama geçiren bir belediyenin bulunduğu  bir bölgede yaşıyorsunuz. Bu çalışmalarımız insan odaklıydı. Onun için sizlere özelliği olan bazı projelerimizi anlatmaya çalışacağım. Kartallı Kâzım’ın  (İbrahim Göleber) ölüm yıldönümü.  Kartallı Kâzım,  Kartallı Kâzım meydanında anıtını diktiğimiz  milli mücadele de  Kurtuluş Savaşı destanında Nazım Hikmet’in ‘Savaştan önce de bahçıvandı, savaştan sonra da bahçıvan’ dediği, bu ülkenin kuruluşunda emek veren yiğitlerden biridir. Kartal Belediyesi onun anıtını Kartallı Kâzım meydanına dikerek siz gençlere Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte bu ülkenin varlığında emeği ve harcı olan insanların da tanınması adına önemli bir hizmeti gerçekleştirmiştir. Değerli gençler, yaşamınız ve yapınızda unutmayınız ki, sizler bu ülkede sorumluluk mevkiinde olacaksınız. Geleceğiniz makam ve mevkilerde kendiniz için seçecekleriniz, ya kendi varlığınız üzerine olacak ya da yaşam üzerine olacaktır. Yaşamı geleceğine doğru kurgulamayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Onun da en önemli unsurları, yönetim kademelerinde bulananların anlayış ve düşüncesidir. İşte Kartal Belediyesi bugüne kadar yaptığı çalışmalarda önceliğini, hedeflerini ve belirlediği noktayı insan odaklı olarak tercih etti. Şimdi sizlerle Kartal Belediyesi’nin yaptığı projeleri ana başlıklar altında anlatacağım” dedi.

 

Yıl boyu sünnet projesi

 

Öncelikle çok farkında olmadığımız ama bu toplumun yarısını oluşturan erkek çocuklarının sünnet olayı. Bu ülkede sünnet bugüne kadar ehil olmayan, mesleğini sünnet yapmak için geliştiren insanların elindeydi. Oysa Kartal Belediyesi, 5 yıldır bir uygulama yapıyor. Sünneti hastanelerde, bu işin uzmanları tarafından yapılmasını sağlayarak  insanların ilerde yaşayabilecekleri hastalık ve tıbbi sıkıntıların önüne geçmek amacıyla, hijyenik ortamda sağlıklı sünnet politikası uyguluyor. Bu sünnet politikasıyla Marmara Belediyeler Birliği tarafından  ödül alan belediyemiz , şu anda da TBMM gündeminde olan ve yasalaşması düşünülen yöntemle sağlıklı sünneti, insanın yaşamındaki en önemli noktasındaki olayı  doğru bir noktaya taşıdı. Kartal Belediyesi’nin en önemli uygulamalarından biridir. Yılda bir kez sünnet şöleninde sünnet olan kardeşlerimizle bir araya geliyoruz. Bir tür cinayet gibi işlenen toplu sünnet, sağlıksız sünnet politikasını Kartal Belediyesi olarak ortadan kaldırdık.

 

 

Büyükada Sosyal Tesisleri

 

8 kilometre sahilde denizi olan plajı bulunmayan Kartal’da, Kartal Belediyesi, Büyükada da bir sosyal tesisi aldı. Bu sosyal tesis, olanakları el vermeyen, başka yerlere gidip denize girme imkanı olmayan ve yaşamında denizi, plajı, sosyal tesisi ve ormanı bir arada yaşamak isteyen; özellikle siz gençler içindi. 2 yılda Kartal Belediyesi Sosyal Tesisine gidenlerin sayısı 60 bin kişiyi buldu. Bu tesis sizlerindir. Bu sosyal belediyeciliğin önemli bir dönüşüm projesidir. Önümüzdeki sezon sizleri Kartal Belediyesi’nin Büyükada Sosyal Tesislerine bekliyoruz.

 

Kapadokya Kartal Hotel

 

Kapadokya Kartal Hotel,  Kartal’da çok konuşuluyor. Sizler de biliyorsunuz ki, farklı bir yere gittiğinizde, farklı bir kültürü tanıdığınızda orada farklı insanlarla buluşuyorsunuz. Fransa, İngiltere ve Japonya’dan insanlar bazı yerleri görmeye geliyorlar. Bunun nedeni, toplumun kimliğiyle direk ilgilidir. Çünkü kültürü ve sanatı insan kendi yaşam odağına koyduğu zaman, mutlulukla buluşmayı ve güzelliklerle tanımayı da becerebilmiş olur.  Turizm amaçlı yılda 3.5 milyon insanın geldiği Kapadokya’da bir tesis Kartal Belediyesi tarafından inşa edildi.  Bu tesis sizlerin tesisi. Kartal’dan gidenlere özellikle indirim yapılan bu tesis, aynı zamanda başarılı olan, engelli olan ya da yoksul olan insanlarımıza indirimler de uygulanarak sizler için yapılan bir tesistir. 1978 yılında Adana’da üniversite öğrencisiyken  Balıkesir Akçay’da Ankara Belediyesi’nin tesisine gitmiştim. Çünkü o yıllarda Türkiye’de sosyal politikalar önemli olduğundan belediyelerin önceliklerinden biri de farklı kentlerde oluşturdukları yerlere insanları taşıyarak diğer kültürleri yaşamla buluşturuyorlardı. Kapadokya gibi tarihsel zenginliği olan bir yerde Mevlanın, Hacı Bektaş Veli’nin, Ahi Evran’ın  ve Yunus Emre’nin yaşadığı topraklardaki güzellikleri görmeniz için  Kartal Belediyesi  bir tesisi orada da sizlere sundu. Umarım okullarınızla ve öğretmenlerinizle Kartal Kapadokya Hotel’e giderek bu tesisten yararlanabilirsiniz.

 

Tekel Kazı Alanı

 

Kartal Anadolu yakasının yükselen yıldızı olacak. Bunu biz söylemiyoruz, bölgede yatırım yapanlar  Kartal Belediye  Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü konuk ederek düzenledikleri basın toplantısında Kartal’ı Anadolu yakasının yükselen yıldızı olarak ilan ettiler. Bunun bir nedeni var. Yapılan çalışmalar ve kültürel değişimin bölgede yarattığı olumlu sinerjiyle Kartal artık eski Kartal değildir. 5 yıl önce Kartal’ın meydanın da akşam 18.00’de  yaşam duruyordu.  Bugün ise gece yarılarına kadar insanlar özgürce gezebiliyorlar. Bu özgürlüğü yaratan ise Kartal Belediyesi’dir. Bu güzelliklerin bir parçası olarak  Kartal’ın dönüşen tarihinin daha derinliğine indik. Ve Türkiye’de ilk defa bir belediye, Kartal Belediyesi bilimsel kazı yapıyor.  Türkiye’de yapılan bilimsel kazılar 15-20 gün devam ederken ve bu kazıların çoğu da yurtdışından gelen üniversiteler tarafından yapılır. Bir yere gittiğiniz zaman görürsünüz kazı alanı diye bir tabela vardır. Ve o tabelanın olduğu yere gittiğinizde de kimseyi bulamazsınız. Tatil döneminde 15-20 gün gelirler sonra da çeker giderler. Ama Kartal Belediyesi öyle yapmadı. Kartal Belediyesi İstanbul Arkeoloji Müzesi ile işbirliği yaparak Kartal Dragos’ta Kartal’ın tarihini aydınlatan bilimsel bir kazı çalışması başlattı. Bu kazı çalışmaları devam ediyor. 3 yılda burada yapılan kazı çalışmalarında ibadet yeri, hamam ve yerleşim alanları çıktı. Geç Roma dönemine ait bu bölgeyi de sizlerin ziyaret etmenizi öneriyoruz. Çünkü burada Kartal’ın tarihi aydınlanıyor. Geçmişte insanların nasıl yaşadıklarının göstergesi olan bu kazı alanı tarihi ile Kartal’ın yeniden aydınlanan yüzü oluyor. Türkiye’de ilk defa bir belediyenin başlattığı bir olaydır. Yani örnek bir belediyecilik anlayışıyla da bilimsel bir kazının şu an da  sponsorluğunu yapıyoruz.

 

Atık yağ, pil ve elektronik, lastik atık kampanyası

 

Kartal Belediyesi’nin çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler  ve sorunları olan insan için ürettiği çok sayıda projeleri var. Engelliler için hayata geçirilen bilgi evleri ve engelliler üretim atölyelerinde yapılan çalışmaların bazılarına sizler de ortak oluyorsunuz. Kapak toplama ve çevreyle ilgili yürütülen çalışmalar var. Okullarımızla birlikte yürüttüğümüz atık yağ toplama kampanyamız var. Evlerinizde annelerinizin yemek yağı olarak kullandığı sonra da atık yağa dönüşen yağlarınızı bir kaba topladığınızda 5 litre atık yağ karşılığı olarak sizlere 1 litre temiz yağ veriyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Doğasıyla ve çevresiyle kirlettiğimiz dünyayı     gelecek nesiller için temiz kılmak zorundayız. Bu dayanışmayı bu birlikteliği bugünden yaratırsak, geleceğin dünyasını bizler aydınlıkla veririz. Çevresini, yaşamını ve geleceğini düşünmeyen yalnızca rant olarak insanların kirlettiği dünyayı gözlerinde ışık gördüğüm sizlerin temizleyeceğime inanıyorum. Çevreci kampanyalara mutlaka destek verin ve sahip çıkın. Atık pillerinizi, elektronik atıklarınızı  hatta babalarınızın kullandığı araba lastiklerini Kartal Belediyesi topluyor. Doğada yok olması asırlar alan bu atıkları bize getirdiğinizde bunların farklı biçimde değerlendirmesini sağlayarak dünyanın kirlenmemesi adına önemli bir çalışma yapmış oluyorsunuz.

 

Ekolojik ürünler ve pazarı

 

Kartal Belediyesi’nin yapmış olduğu bu çalışmalarda özellikle Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün özellikle vurguladığı bir şey daha var. Yerel ürünlerimizi ve yerel kimliğimizi korumak zorundayız. Eğer geleceğimizin doğru şekilde oluşmasını istiyorsak bu bağlamda sizlere büyük bir görev düşüyor. Kartal Belediyesi Pazar günleri  Ekolojik Çadır’ın yanında oluşturduğu ekolojik ürünler pazarında organik ürünlerin satışı gerçekleşiyor. Organik ürünler dediğimiz zaman bugün çoğunuzun bilmediği ya da anne ve babanızdan dinlediğiniz bir gerçek var. Eskiden burada yaşayanların annesi babası Anadolu’da Trakya’da yaşarken yiyeceklerini kendileri yetiştirirdi. Kendi bahçelerimiz vardı. Kendimize  ait yerel ürünlerimiz vardı.  Bugün ne yazık ki tüketim toplumunda bize düşen  ve bizlere yüklenen rol gereği sağlıklı beslenemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Kartal Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikte profesörlerimiz ve akademisyenlerimiz bu konuyu çok iyi anlattılar. Ben de uzun yıllar bir gıda kurumunda Genel Müdürlük yaptım. Yediğimizin içtiğimizin ne olduğunu bilen insan olarak söylüyorum. Kullandığınız ya da yediğiniz her ürünün mutlak surette etiketlerini okuyun. İçinde ne olduğunu bilin. Eğer bugün dalga geçerek kendi sağlığınızı bir şey olmaz mantığıyla yok ederseniz, sizin için çok geçmiş olacaktır. Eğer biz bugün yerli domatesimizin tohumundan mahrumsak salatalığımızdan, elmamızdan, yiyeceklerimizden, gıdalarımızdan artık uzaklaşmışsak bunların bir gün toplumsal olarak açacağı yaraları çok iyi düşünmemiz gerekiyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yapmış olduğu bir konuşmada ifade ettiği gibi,  gelecek dönem içinde yerel yönetimler için en önemli ilgi alanlarından birinin de gıda konusu olması ve gıdanın sağlıklı olarak sizlere yansıması adına çalışmalar yapılması gerekiyor. Çok güzel villalarda oturmak insan yaşamını kurtarmıyor. Kansere yakalanan hastaların çoğu çok iyi koşullarda yaşayan insanlardır. Ama yedikleri içtiklerinin çok iyi olduğu söylenemez. Bir markanın olması çok önemli değil, içindeki işlev çok önemlidir. Bugün tavuk dediğiniz hayvan, kuş gribi var diye evimizde beslenmekten uzaklaştırılırken 30-40 günde tavuklar yetiştiriliyor. Yumurtasıyla, tavuğuyla, sütüyle,  peyniriyle, domatesiyle, salatalığıyla yediklerimizin bozulduğu bir dünyada insanın sağlıklı kalması mümkün değildir. Bize emanet edilen her değeri birlikte korumak ve kollamak zorundayız. Bu bağlamda sizlere önemli sorumluluklar düşüyor.

 

Akıllı Bina

 

Kartal’a yeni bir hizmet daha getiriyoruz. Kısa süre sonra açılacak Kartal Belediyesi’nin akıllı binası.

Şimdiye kadar belediye hizmetlerimiz iki ayrı binada kirada yürüyordu. Ama Kartal Belediyesi’nin Çırçır’da yaptırdığı bina ile hem hizmet bütünselliği doğacak, hem de bunun yanında hizmet hızlanacak. Teknolojinin bu kadar geliştiği, bilimin bu kadar ilerlediği ve insana hizmet odaklı çalışmaların bu kadar önemsendiği bu dönemde artık ‘bugün git yarın gel’ mantığı Kartal Belediyesi’nin yeni hizmet binasında sona erecektir. Gelenler hizmeti o an istedikleri biçimiyle alacaklar ve bölgeden ayrılmış olacaklar.

 

Soğanlık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi ve kreşler

 

Soğanlık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezini hizmete açıyoruz. Tabii bu hizmete açtığımız yerde bir de kreş olacak. Kreşler önemli.  Çalışan anneler için, kadınlarımız için kreş çok çok önemlidir. 2009 yılında Sayın Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, seçim beyanında söz verdiği her şeyi yaptı. Hani derler ya, “Neye göre değerlendireceğiz?”… 2009 yılında seçim beyannamesini alın ona bakın. Neyin nasıl yapıldığını göreceksiniz. Ama okumaya çok alışkın bir toplum değiliz. Bizim kuşak çok okurdu. Dünyayı okurduk, Türkiye’yi okurduk. Ben üniversite yıllarında okuduğum kitapları şimdi bakıyorum çoğu arkadaşımız önemsemiyor dahi. Oysa bilgiler sizlere yüklendikçe size faydası olur. Onun için bu süreçte sizler için yapılan bu çalışmaları iyi gözlemeniz gerekiyor. Seçim beyannamesinde bir şey yazıyordu “Her mahalleye bir kreş”…  Şu anda 7 tane kreşimiz açıldı. 5 kreşimiz daha yapılıyor. 2009 yılında Kartal’da 1 kreş varken şu anda 7 kreşimiz var. Ve böylece her mahalleye bir kreş sözümüzü de gerçekleştirerek çocuklarımızın okul öncesi eğitim almasını sağlayacak projeyi de Kartal’da yaşama geçirmiş oluyoruz.

 

Yeşil alanlar

 

Kartal’da 2009 yılına kadar yapılan yeşil alan iki katına çıktı. Yani 50 yılda yapılanın 5 yılda yapıldığının farkında mısınız? Kartal’ın en büyük parkı Mehmet Ali Büklü parkının bu dönemde açıldığını biliyorsunuz. Bu parklardaki oyun alanlarının dışında Kartal Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ün özel isteğiyle her yerde gençler için basketbol, futbol alanlarının da yapılmasının planlandığını, bir bölümünün yapıldığını sanırım fark ediyorsunuzdur. Yeşil alanların dışında 45 parkı bu dönemde yaptık. Yeni projelerimiz de var. Onlarla birlikte Kartal’ı yeşille donatıyoruz. Soluk alabileceğiniz ve gezebileceğiniz yerler.

 

Heykel sempozyumu

 

Kartal’da heykeller yapılıyor.  Hani bazen diyorlar ya, “Bu heykeller neden yapılıyor?” diye… Kültürü ve sanatı olmayan toplumların yok olduğunu bildiğimiz için bu heykeller yapılıyor. Bu heykeller bulundukları yerde yapının, insanın doğanın bütünselliği içinde düşünüldüğü için yapılıyor. 45 heykele verdiğimiz parayı 1 gecede bir sanatçı alıyor. Biz onu bir sanatçıya da verebilirdik. Kartal’da 45 tane heykel de kazandırabilirdik. Tercimiz heykelden yana oldu. Gittiğiniz yerlerde görüyorsunuz. Bulunduğu yerlerde farklı bir zenginlik oldu. Çünkü gelişmiş kentler için heykel çok önemlidir. Önemli merkezlerin bir yerde tanımı olur.

 

Meydanlar

 

Kentler için meydanlar önemlidir.  Sözümün başında söyledim. Kartallı Kâzım’ı anlattım sizlere. Bu meydan açılmadan önceki halini eski arkadaşlarımız biliyor. Şimdi de Cevizli’de ve Uğur Mumcu’da iki meydan düzenlemesi daha yapıyoruz. Burada yapacağımız düzenlemelerde o bölgelerde yeni bir yapı oluşacak. Biz biliyoruz ki kentler meydanlarıyla yaşar. Eğer bir yere gittiğinizde, önemsediğiniz yer o yerin meydanını görmektir. Oradaki anıt önünde fotoğraf çektirmektir. Biz bugün yaptığımız çalışmalarla dönüşen Kartal’da bunları gerçekleştiriyoruz.

 

Kartal Sahil Projesi

 

Önemli bir çalışmada sahil de olacak. Kartal yeni bir merkeze kavuşacak. Gezi alanı, tiyatrosu, yolun alttan gittiği bir meydana daha erişecek. Bu çalışmayla ilgili proje hazırlandı. Yani Kartal, siluetiyle, görüntüsüyle, düşüncesiyle ve yapısıyla bölgenin yaşanabilir, gezilebilir, eğlenilebilir bunun yanında var olan görseliyle Kartal Belediyemiz yoğun bir çalışma yürütüyor.

 

Deprem Dönüşümü 

 

Kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü ve yerinde dönüşüm diye Kartal Belediyesi’nin  uyguladığı 3 tane ana eksenli dönüşüm var. Bu dönüşümle yerinde dönüşüm, tapusu verilmemiş gecekondulara  Kartal Belediyesi’nin  sorumluluk alanlarında olanlara tapularını dağıttık. Buralardaki gecekondu sahibi arkadaşlar birleşerek ilk örneği Yakacık’ta olduğu gibi, yeni yaşam alanlarına yayıldı. Biz yerinde dönüşümü bir kentsel sürgün olarak düşünmediğimizi, bunun için de orada yaşayanların  komşusuyla, mahallesiyle, insanıyla bir arada olmasıyla yerinde dönüşümü Kartal’da gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm ya da deprem dönüşümü de bölgedeki sorunlu yapıların tespitiyle bunların depreme uygun hale getirilmesiyle yapılan bir çalışmaydı. Kartal Belediyesi bununla ilgili ilk müdürlüğü kuran, evi yıkılacak olanlara kira yardımı yapılmasını ilk öneren, bu yolla dönüşümü yaşayan insanların sorunlarını önceden görerek önlem alan ve hükümetin çıkardığı yasalarda bilgisinden yaralanan bir belediye noktasındadır. Kartal Belediyesi’nin internet sitesindeki adrese girdiğinizde günlük gelir-giderini yayınlayan bir belediyedir. Günlük yaptığı çalışmaları,  etkinliklerini ve ihaleleri yayınlayan bir belediyedir. Sizin istediğiniz her türlü bilgiye erişebildiğiniz bir belediyedir. Çünkü bilgi çağında siz gençler belediyenin sitesine girdiğiniz zaman istediğiniz noktada bilgi sahibi olabilirsiniz.  Taleplerinizi iletebilirsiniz. Bizler festivaller düzenliyoruz. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ne, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ne ücretsiz sanatçılar getiriyoruz. Her akşam bir etkinliğimiz var. Bunları afişlerle sizlere duyuruyoruz. Amacımız ve düşüncemiz budur ki, sizler bunlardan faydalanın, geleceğinizi bu yolla aydınlatın istiyoruz. Bilgi paylaşılırsa güzeldir. Bugün burada anlattıklarımın içinde olun. Sahip çıkın. Projelere, çalışmalara bütünsellik kazandıralım.

 

 

 

 

Solucan üretimi

 

Fen Bilimleri Okulu’nun belediye ile işbirliği sonucu solucan gübresi üretimi projesini bizden bir yıl sonra Çevre Bakanlığı Türkiye genelinde uygulamaya koydu. Bir okulumuzun belediye ile buluşması sonucu yaratılan  bu önemli ayrıntı solucandan gübre nedir sorusunu çoğu arkadaşımız aklına getirebilir. Solucandan üretilen gübre;  elma kabuğu, lahana gibi atık sebzeleri kabın içindeki solucanlarla üretiyorsunuz. Kartal Belediyesi solucanlar konusunda size yardımcı da oluyor. Şu an Avrupa’da kara altın denilen gübreyi elde ediyorsunuz. Ve bu gübre doğal olarak elde ettiğiniz ürünlerde yüzde 30 ile 300 arası bir artış sağlıyor. Genetiği oynanılmış ürünle değil, doğal olarak elde edilen gübre ile ürün yetiştiriyorsunuz. Ve böylece doğaya atılacak atıkları da faydalı hale dönüştürüyorsunuz.

 

En güzel balkon yarışması

 

Evlerin balkonlarında çiçekler olurdu. O çiçekler kadınların sohbetlerinde çok önemliydi. Sohbetlerde çiçekler ciddi olarak konuşulurdu. Şimdi balkonda kalktı, öyle bir bakışta kalktı. Yaşam bizi bazı şeylerden kopardı. Kartal Belediyesi  geçtiğimiz dönem bir etkinlik düzenledi. En güzel balkon yarışması yaptık.

Katılanları ödüllendirdik. Çünkü balkondaki çiçek, sizin onunla konuştuğunuzda dert ortağınızdır.  Sizinle birlikte yaşamın bir parçasıdır, bir güzelliktir. Ama ne var ki, günümüzde doktor kapılarında bekleyen insanlarımızın  çoğu yaşamın kendisine verdiği yorgunluğun nasıl atılacağının hesabını yapıyor. Bazı dönüşümler ve gelişimler insanın kendi yapısındadır, elindedir. O nedenle bu benzeri düşünceleri mutlaka sahiplenmenizi öneriyorum.

 

Yağmur sularını biriktirme projesi

 

Yağmur sularının bir kısmı denize, bir kısmı da toprağa karışıyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün talimatı doğrultusunda Kartal’ın geleceğinde yapacağımız çalışmada yağmur sularından yararlanacağız.  Bu nasıl olacak? Tarihe ilgisi olanlar bilir. Sarnıçlar vardır. Yağmur suları bu sarnıçlarda toplanır.  Burada biriken sulardan yaylaya gelenler faydalanırlardı. Sarnıç modelinde olduğu gibi suları bir yerde toplayalım, tuvaletlerde bu suyu kullanalım. Hem tasarrufa gidilecek, hem de sudan daha fazla faydalanmayı gerçekleştirmiş olacağız. Geleceğin Kartal’ın da bu yolla da hem tasarruf, hem de suyu doğru kullanmamız gerçekleşecek. Su çok önemlidir. Dünyada su giderek tükeniyor. Dünyanın yüzde 3’ü kullanılabilir durumda. Türkiye’de ambalajlı su tüketimi çoğaldı. O suları kullanırken, yer altı sularını kullanarak geleceğimizden çalıyoruz. Türkiye, doğal olarak yeryüzüne kendiliğinden çıkan suları kullanabilecek durumdayken, özellikle büyük yurtdışı firmaları büyük yerleşim yerlerinin yakınındaki yer altı sularını çıkararak geleceğimizden çalıyorlar. Nakliyeden kar edebilmek amacıyla Anadolu’da boşa akan ve denize akan suları  ambalajlayıp ne yazık ki buralara getirmiyorlar. O nedenle su konusu geleceğimiz açısından çok önemlidir. Kartal Belediyesi gelecek dönemdeki büyük projelerde suların doğru kullanımları adına da bir çalışmayı bu şekilde planlamış durumdadır.

 

Gönül Çarşısı çalışması

 

Kartal Belediyesi’nin yürüttüğü önemli bir çalışmada “Gönül Çarşısı” adıyla yürüyen bir çalışma.    Gençlerden o konuda destek istiyoruz. Gönül Çarşısı, kullanılmayan eşyaların belediyeye teslimi sonucunda bunlar temizlenerek ihtiyaç sahiplerine aktarılıyor. Çevremizdeki yoksul insanlar için bunlar kullanılabilir hale getiriliyor. Yalnızca giysi değil, ev eşyası, dolap benzeri her türlü insan için gerekli olan ihtiyaç Kartal Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine aktarılıyor. Bu yolla da bir dayanışma ve birliktelik de sağlamış oluyoruz.

 

Çanakkale Gezici Müze

 

Her yıl Çanakkale’den ‘Çanakkale Gezici Müze’ geliyor. Mahallelerimizdeki muhtarlarımız vasıtasıyla Çanakkale ziyareti yapıyoruz. Yalnızca Kartal’ın içinde değil, Kartal’ın dışında olanlar belediyemiz ile  yakından ilgileniyor. Türkiye’nin dünü iyi bilinsin istiyoruz.

 

Muhtarlar toplantısı

 

Mahallelerdeki demokrasinin en önemli temsilcisi olan muhtarlarla belediye olarak her ay düzenli toplantılar yapıyoruz. Mahallelinin, caddenizin ve sokaklarınızın sorunlarını  muhtarlarımız ve belediyemizin görevlilerinin birlikte çözüm üretmesini sağlıyoruz. Bu çalışma da temel bir amaç var. Sizlerin yaşayacağı kentin bugün ve yarına daha farklı, daha sosyal, daha kültürel, daha yaşanabilir bir Kartal olması içindir. 5 yılda bu uygulamaların örnekleri sergilendi. Önümüzdeki süreçte Kartal Belediyesi olarak geçmişte yaptıklarımızın vermiş olduğu bilgi ve tecrübeyle yeni projeleri de devreye alacağız.

 

Okullar, camiler, cem evleri, kiliselere destek

 

Bugün sizler için düzenlenen bu etkinlik, Kariyer Gelişim Merkezi gibi çalışmalar önümüzdeki dönemde de  olacak.  Kartal’da sosyal alanda yapılan projelerde okullarımıza sağladığımız önemli desteklerimiz var. Okullarda asfaltından boyasına kadar yapıyoruz. Kartal Belediyesi olarak yasal sınırlar içinde desteklerimizi veriyoruz. Bunun yanında camilerimize, cem evlerimize, ibadethanelerimize de destek veriyoruz. İnsanın inancını yaşadığı ya da insanın var olarak yaşamını idame ettirdiği yerdeki her türlü gereksinim Kartal Belediyesi’nin önceliğidir.

 

Sosyal yardımlar

 

Sosyal yardım olarak Kartal Belediyesi, 9 bin üstündeki yurttaşımıza sosyal yardım sağlamaktadır.  Bunun gibi etkinlik ve çalışmalarımız da hedeflediğimiz, sorunu çözmek. Ama bunun reklamını yapmak değil. Çünkü biliyoruz ki, hizmet alanlar, hizmette buluşanlar yaşadıkları yerde olan dönüşümü görenler, onun değerini ve değerlendirmesini yapacaktır. Sevgili gençler, sizler  kendi doğrularınız, kendi düşüncelerinizi en arı, duru halde düşünebilen, Sunay Akın’ın dediği gibi “Kula kulluk etmek” yerine özgürlükte, insan haklarında, insan emeğinde düşünce üretebilen yeteneklersiniz.

 

Yelken okulu, satranç

 

Gençler sizlerle bu ülkenin geleceği güzelleşebilir. Bu nedenle bizler sizlere verdiğimiz hizmetlerle spor’u da önemsiyoruz.  Yelken okulu, satranç; briç, dağcılık, güreş, futbol gibi konularda Kartal Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar var. Dağcılık konusunda Kartal Belediyesi, kapalı alanda dağcılık eğitimi veren ender belediyelerden biridir. Bunun yanında, folkloru ile  kültürü ile sanatıyla sizlere istediğiniz hizmeti sunmaktayız. Yani ben folklor kursuna gideceğim diyen arkadaşınıza Kartal Belediyesi olarak kapımız açıktır. Spor alanında gelişim yaşamak isteyen herkese  destek sağlıyoruz. Sosyal belediyecilik tanımı içi boş bir tanım değildir. Temelinde insan vardır. Bugün 230 projeyi üreten Kartal Belediyesi bu anlamda Türkiye’de örnek belediyelerden biri durumundadır. Ne yazık ki bu kadar proje üretilip bu kadar düşünce paylaşımına rağmen bazı konularda istenen sonucu yakalayamadık. Bunun nedeni şu; Hizmeti alanın hizmeti sahiplenmesi gerekiyor. Eğer bir yerde dönüşüm varsa orada herkesin de bu dönüşüme ortak olması gerekiyor. Sizlerden dileğimiz, belediye ile ilgili ne istiyorsanız, ne düşünüyorsanız, ne öneriyorsanız bizlerle paylaşın ve bizlerle buluşun. Şeffaf bir belediyenin olduğu Kartal’da yaşıyorsunuz. Bu noktada sizlerin düşüncelerini önemseyen bir belediye başkanınız var. Çocuklar ve gençleri her alanda kendi yanında, onlar gibi düşünen ve yalnızca insan odaklı bir kavramla belediye hizmeti veren belediye başkanımız bildiğiniz gibi bir cerrah. Cerrah’ın önemini biliyorsunuz. Yani sizi ameliyat ederken kalbiniz veya başka bir organınız elindeyken o an karar vermesi gereken insandır. Yaşamınızın o anında sizlere hizmette bu kadar önemli bir icraatı gerçekleştirmiş olan bir başkanın Kartal gibi bir yerde  aynı titizlikle bu dönüşümü sağlaması sizin adınıza büyük bir kazançtır. Geleceğinizin aydınlık olması için Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu Cumhuriyeti, aydınlık yüzü olan siz gençlere belediyemizin hizmetlerinde buluşmayı diliyor, dinlediğiniz ve zaman ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Kartal Gençlik Kariyer Merkezi projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 yılı çocukların ve gençlerin girişimcilik, beceri ve geleceklerini destekleme mali destek programı kapsamında hazırlanarak 277 proje başvurusu içinde 130 başarılı proje arasına girdi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan %90 hibe almaya hak kazandı.

x