Kartal Gönüllülerine Belediye Projeleri Anlatıldı

- Yorumlar

Kartal’da oluşan Kartal Gönüllüler Hareketi’ne, Kartal Belediyesi Büyükada Sosyal Tesisleri’nde Kartal Belediyesi’nin projeleri anlatıldı. Kartal’da farklı meslek gruplarından oluşan grup Kartal ilçesinde geleceğin daha güzel olması adına çalışmalarda bulunuyor. Amaç olarak Kartal ilçesinde yapılanların ön plana çıkması, yeni önerilerin geliştirilmesi adına çalışmalar yapan gönüllüler Kartal Belediyesi’nin projeleri ile ilgili bilgilendirme toplantısına yoğun ilgi gösterdi.

 

Kartal gönüllülerinin organize ettiği ada ziyaretinde açılış konuşmasını yapan platform toplantı Başkanı Ozan Tunç,  “Bizleri burada bugün bir araya getiren temel etken Türkiye’de ve Kartal’da yaşama dair ölçüşen ortak düşüncelerimizdir. Yakın zamanda Türkiye’mizin yaşadığı siyasal ve sosyal sonuçlarına varıncaya kadar da sonlanmayacak gibi gözüken gezi olayları, sivil inisiyatifin ne denli güçlü olabileceğini göstermiştir. Bizler bu güçten desteğimizi alarak içinde yaşadığımız, havasını soluduğumuz, Kartal’ımızın her anlamda 21. Yüzyıla yakışan bir kent haline dönüştürülüp, geliştirilmesine hangi katkıları sunabiliriz fikriyle bir araya geldik. Sevgili Kartallılar, Kartal gönüllüleri bir sivil sorumluluk projesidir. “Nasıl bir Kartal?” sorusunun cevabını arayan, çıkan sonuçları projelendiren, hayata geçiren, üreten bir dayanışma, hayalimiz bu. İnancımız odur ki, tohumlarını yeni yeni attığımız bu hareket bir çığ gibi büyüyecektir. Kartal halkının duyarlılığı en büyük destecimizdir. Kartal hayalimizi somut projelerle hayata geçirmenin yolu katılımcı demokrasilere ve sivil inisiyatiflere açık yerel yönetim anlayışlarından geçer. Bizler bugün burada bu anlayışın sonucu olarak Kartal Belediyesi’nin yaptıklarını dinlemek için buradayız” dedi.

 

Kartal Belediye Başkan Danışmanları Nizamettin Zorgül ve Av. Hüsnü Yeşilyurt ile Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer katıldığı toplantıda, sunumu Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer yaptı.  Bir saati aşkın sürede belediyenin 230 projesini anlatan Ömer Fethi Gürer konuşmasının giriş bölümünde şöyle konuştu:

 

“Öncelikle herkese hoş geldin diyor, sizleri ada tesislerimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Başkan Altınok Öz bugün burada olmayı çok istedi. Ancak Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve Bülent Tezcan Kartal Belediyesi’nin de katıldığı Cebit Bilişim Fuarı’na katılacağından bugün aramızda bulunamadılar. Ben öncelikle Başkanımızın selam ve sevgilerini sizlere iletiyorum. Belediyecilik kendi ekseninde iki ana yola ayrılır. Bunun birisi belediyenin rutin işlerini yapmak, diğeri de sosyal demokrat belediyelerde olduğu gibi sosyal yönünü öne çıkaran sosyal belediyecilik yapmaktır. Sosyal belediyecilik tanım olarak; doğayı, çevreyi, insanı da içine alan yalnızca belediyenin asfalt, yol, kaldırım, temizlik hizmetleri yapmasının dışında yaşamı planlayan düşünce anlayışıdır. Kartal Belediye Başkanımız Op.Dr. Altınok Öz bu düşüncenin hedeflerini seçim bildirgesine koymuş ve dört buçuk yıllık çalışmasında da bunun örneklerini sergilemiştir. Bazı şeyler içinde yaşadığı için fark edilemeyebilir ama bugün Türkiye’nin her yerinde konuşulan bir Kartal gerçeği var. Geçtiğimiz günlerde burada yatırım yapan önemli  yatırımcı kuruluşlarının üst düzey  yöneticileri düzenledikleri basın toplantısında Anadolu Yakası’nın yükselen yıldızının Kartal olduğunu anlatırlarken, Belediye Başkanımızdan övgü ile söz ettiler. Çünkü Kartal’da belediye eliyle önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Kartal’da yapılan projeleri onlar gözlüyorlardı. Artık Kartal dört yıl önceki Kartal değil. Sahiline inilemeyen, farklı bölgede yaşayanların  “Kartal’da ne var” dediği  durumdan,  bugün gece geç saatlere kadar yaşamın aktığı, gezilen, sosyal yaşamı olan bir kente döndü. Biz insanlar gördüklerimizi, yapılanları genelde kısa sürede belleğimizden siliyoruz. Yapılanlar sanki varmış gibi algılanıyoruz, elimizdekilerden mahrum kaldığımızda o zaman diyoruz ki, “Çok önemli şeyi yitirmişiz”. Onun için Kartal gönüllülerinin başlattığı bu hareket var. Olanların üzerine yeni tuğlalar ekleyerek, yapılanları sanırım kamuoyuna daha iyi yansıtacaktır diye umuyorum. Çünkü bizim burada yaptıklarımızı  Başkanımız genelde halk kendi görsün, halk fark etsin isteği doğrultusunda bakıyor. O  nedenle çok reklam yapmadık. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr Altınok Öz, 2009 yılındaki seçim bildirgesinde söylediklerini başardı. İkincisi, Başkanımızın mensubu olduğu CHP’nin programını ve seçim bildirgesini alınız, bakınız. Yerel yönetimler için ne söyleniyorsa hepsi Kartal’da yapıldı. Sosyal belediyeciliğin önemli örnekleri verildi. Kartal’da belediyenin uyguladığı 230 proje var ki, çok önemli projeler, Kartal’da gerçekleştirildi”

 

Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi’nin yaptığı  230 projeyi tek tek anlattı. Yerinde dönüşüm, Büyükada,  Kapadokya Hotel, akıllı bina, parklar, Çocuk Gelişim Merkezleri gibi yatırımları gerekçeleri ile tanıttı. Ödül alınan sünnet, çevre gibi konulara da detayları ile yer veren Gürer,  engellilere, yaşlılara, kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik uygulamaları da anlattı. Kartal Belediyesi’nin çalışmalarını bir saati aşan sürede konuklarla paylaştı. Daha sonra soruları yanıtlayan Gürer, Kartal dönüşmesi, gelişmesi ve Anadolu Yakası’nın yıldızı olması yolunda yaratılan başarının mimarının da Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz’ün olduğuna vurgu yaptı.

 

Programı nedeni ile toplantıya katılamayan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, Kartal gönüllerini ada dönüşünde iskelede karşıladı.  Gönüllüler hareketinin önemine inandığını belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz kentlerin dönüşümünde insanların söz ve karar sahibi olmasının önemine de dikkat çekti. “Biz belediye olarak halkımızın verdiği kararları, önerileri, düşünceleri önemsiyoruz ve onlara en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz” dedi.

x