10 Kasım’da Orhan Çekiç Kartallılara Atatürk’ü Anlattı

Kartal Belediyesi tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı Doç Dr. Orhan Çekiç, “Atatürk’ün Son Yılları ve Savorana” konulu panelde Kartallılarla buluştu. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Kartal Belediye Başkan Vekili Ergun Öztaner, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülseren Böyüktaş, Ali Rıza İkisivri, Ali Apaydın, Turgut Mermertaş ve Kartal Belediyesi Birim Müdürleri katıldı.

 

Panelde Atatürk’ün son günlerinden bahseden Doç. Dr. Orhan Çekiç, Ulu Önderin Hatay meselesini çözmek için hastaneye yatmayı kabul etmeyişini, Hatay’ı geri alabilmek için izlediği yolu anlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Mecliste kalması için Türkiye’nin dört bir yanından gelen telgrafları dinleyicilerle paylaşan Çekiç, Atatürk’ün yapmış olduğu yazışmalar ve askeri eğitim verirken çekilmiş olan fotoğraflarla ilgili bilgileri sinevizyon gösterisi eşliğinde sundu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona günlerinden bahseden Çekiç,  Özellikle Atatürk’ün “Nutuk” adlı eserinin okunması gerektiğini ve gerçeğin oradan öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Programın sonunda Doç Dr. Orhan Çekiç, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e, Mustafa Kemal Atatürk’e değer verdiği ve Kartallılara Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatmak için çaba sarf ettiğinden dolayı teşekkür etti. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına Kartal Belediye Başkan Vekili Ergun Öztaner, Doç. Dr. Orhan Çekiç’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar