Bal ve Arı Ürünleri Festivali Kartal’da yapıldı

Kartal Belediyesi ve İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Bal ve Arı Ürünleri Kartal Festivali” Kartal Ekolojik Çadır alanında yapıldı. Değişik yörelerden getirilen arı ürünlerinin sergilendiği festival, yoğun ilgi gördü.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festival açılışında Kartal Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Onur Çilengi bir konuşma yaptı. Çilengi, “Ülkemiz; bitki florası, bal ve arı ürünleri bakımından dünyanın en verimli konumuna sahip bir ülke. Bundan gurur ve mutluluk duymaktayız. Şifa olarak bilinen bu değerli besin maddesiyle, çeşitli arı ürünleri ile zenginliğimizi sizlere burada sunmaktayız. Üreticilerimiz, o kulvardaki kişilere sahip çıkarak tüketicilerimize farklı ürünler sunmaktadır. Bundan dolayı Kartal’da ilk defa gerçekleştirmekte olduğumuz festivalde üretici ve tüketicileri buraya davet ediyoruz.

Bize destek veren Kartal Belediye Başkanımıza, il müdürümüze, üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi. Çilengi’nin ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Örbeyi, “Kartal’da ilk defa yapılan bal ve arı ürünleri festivalinin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Bal ve Arı Ürünleri Festivali

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarımsal Veriler ve Koordinasyon Şube Müdürü Nusret Çimen ise konuşmasında, Türkiye’nin arıcılık konusunda dünya sıralamasında 2. sırada olmasına değindi. Çimen, “Bal üretimi açısından 7. ve 8. sıradayız. İstanbul olarak baktığımızda ise 6 milyon arılık kovan, 94 milyon ton bal üretimimiz söz konusu. Tabi metropol kentinde ekonomi, ağırlıklı olarak sanayiye dayalı olduğu için İstanbul’da bu potansiyel var mı anlatılamadığı kanaatindeyiz. Bu alanda farkındalık oluşturmak, festivalin amacı. Diğer taraftan biz bakanlık olarak makine, alet ve ekipman yönüyle destek veriyoruz.

İstanbul’da 237 arıcımıza tarımsal danışmanlık desteği, kişi başı 600 lira olmak üzere desteğimiz söz konusu. İstanbul’da örgütleme çok önemli. Tarım kesimleri örgütlememiz çok zayıf. Ama İstanbul, 1200 gibi azımsanamayacak sayıda arıcımızı bir araya getirerek o birliği oluşturdu. Örgütlenme bu şekilde rayına girerken aynı zamanda il müdürlüğümüz, bu teknik bilgiyle donanma çalışmalarına devam ediyor. Burada bu festival tabii ki üreticilerle tüketicileri yüz yüze getirecek, birleşmeyi sağlayacak. Bu amaçla emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum, festivalin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bal ve Arı Ürünleri Festivali

Bal ve arı ürünleri ile ilgili halkı bilinçlendirmek ve sağlıklı ürünlerle sahte ürünlerin ayırt edilebilmesi konusunda halkın bilinçlenmesini amaçlayan festival, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 14-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Bal ve Arı Ürünleri Kartal Festivali, bal ve arı ürünleriyle tüketicilerin buluşması ile sona erdi.