Kreşlerde Velilere Yönelik Eğitimlere Devam Ediyor

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz tarafından hizmete açılan 7 kreşte, velilere yönelik “Ben ve Mutluluk“ semineri düzenlendi. Başkan Altınok Öz’ün en çok önem verdiği projelerinden olan yeni kreşlerde gerçekleştirilen “Ben ve Mutluluk” başlıklı seminerde Kreş Pedagogu Meliha Ersoy velilere,  mutluluğun tanımı ve mutlu olmanın yolları konusunda bilgiler verdi.

Ersoy, bireyin yaşamda başarılı olması için mutlu olmanın yollarını araması gerektiğine işaret ederek “İnsan hazla mutlu olamıyor, mutluluğu başka değerler sağlıyor. Hepimiz büyük ev, daha çok maaş, daha güzel ya da yakışıklı olmak peşinde koşuyoruz ama bunların hiçbiri kalıcı mutluluk sağlamıyor” diye konuştu.

Başkalarının mutluluğunun, kişinin kendi mutluluğu için de önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, “Başkasının mutluluğu için çalışan insanların mutluluk hissi çok daha fazladır. Bir başkasına yardımcı olan, onun acısını dindirmeye koşan, dindiren insanların uzun vadeli mutluluk hislerinin daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır” ifadesini kullandı.

Ersoy, hayatın hep eksik ve yanlış taraflarını görmemek gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Eksiklikleri tamamlamak için irade göstermemiz, yanlışlıkları düzeltmemiz için uğraşmamız gerekiyor. Aslında mükemmel hayatın olmadığını da bilmemiz lazım. Ulaşabileceğimiz hayaller kurmak önemli. Depresyonun yaygın sebeplerinden biri, hayatla ilgili beklentilerimizi ve çıtayı çok yüksek tutmaktır. Bir üniversite öğrencisi düşünün, hiç ders çalışmıyor fakat diyor ki ‘Ben elektronik bölümünü kazanacağım’. Defalarca sınava giriyor ve kazanamıyor. İşin başında yapması gerekeni yapmadı, baştan tedbirini almadı. Üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmedi. Demek ki hayatta neyi ekersek onu biçeceğimizi bileceğiz. Daha gerçekçi bir değerlendirme yapmamız gerekiyor ki mutsuzluk girdabına yakalanmayalım” dedi.

“Ben ve Mutluluk” semineri, velilerle ile mutluluk üzerine söyleşilerle sona erdi.

x