Kartal’daki binalar riskli

Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan bölgelerdeki binaların risk tespitinin nasıl yapıldığı yapılan testlerle kamuoyuna gösterildi.

AKS İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Oğuzhan Sönmez sonuçları düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Bir ayda 70’e yakın binayı incelediklerini belirten Kaya, ” Bunlardan 65 tanesi tamamen riskli çıktı. Yıkım kararları onaylandı. Bu binalar Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Kartal, Beyoğlu, Güngören, Esenler’deydi ” dedi.

Yapılan testlerle ilgili rakamın sorulması üzerine Kaya, testler için ortalama 3 bin 500 – 4 bin liralık bir maliyet çıktığını belirtti.

İstanbul’daki binaların yüzde kaçının risk taşıdığının sorulması üzerine ise Kaya, ” Minimum yüzde 50’si. Şu anda Türkiye’de belirlenen 800 milyon tane bina var. Bu binaların 1 milyon 600 bin tanesi İstanbul’da. Bize göre bunları çoğu 1999 depreminden önce yapılmış. Şu anda yaptığımız şey ise, 2007 deprem yönetmeliğine göre bu binaları incelemek. Buna göre binaları incelediğinizde, bu binaların çoğu kesinlikle yetersiz çıkıyor. Ya yıkım kararı veriliyor ya da güçlendirme kararı veriliyor. Güçlendirmenin de bir maliyeti olacak. Güçlendirme maliyeti yeniden yapım maliyetinin yüzde 40’ını aşarsa, o bina yıkılıp yeniden yapılacak ” yanıtını verdi.