Tuzla Belediyesi’nden kasaplara hijyen semineri

Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından ilçede faaliyetini sürdüren kasaplara kişisel hijyen, et ve et mamullerinin hazırlanması konusunda seminer düzenledi.

Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Esenyurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Yrd. Doç. Dr. Muhsin Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ali Kemal Durgun ve kasapların katıldığı seminerde konuşan Öztürk, kasapların iş yerlerinin fiziksel yapısının çok önemli olduğunu söyledi. Öztürk, “Kasap iş yerlerinin kapı ve pencereleri, böcek ve diğer zararlı canlıların girmesini engelleyecek yapıda olmalıdır. İş yerlerinde lavabo, sıvı sabun, kağıt havlu bulunmalıdır. İşyerlerindeki atıklar kapalı sistemde tutulmalı ve uzaklaştırılmalıdır. İşyerlerinde çalışan personel hijyen konusunda çok hassas ve titiz olması gerekir. Gıda işlenen bölümde sigara içilmemeli, sakız çiğnenmemeli, yiyecek yenmemeli, tükürmemeli. Gıdanın üstüne öksürülmemeli ve hapşırılmamalıdır. Personelin elindeki açık yara veya kesikler suya dayanıklı yara bandı ile kapatılmalıdır” dedi.

Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ali Kemal Durgun da yaptığı konuşmada gıda üretim ve satışı yapan işyerlerinde üretim, işleme ve dağıtım aşamalarının tümünde uygun sıcaklık şartlarının sağlanmasının gıda kaynaklı risklerin önlemesi konusunda en önemli unsur olduğunun altını çizdi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar