Anadolu Yakası’nda bisiklet yollarının kaldırılmasına tepki büyüyor

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’ndeki Bağdat Caddesi’nin Göztepe-Kızıltoprak arasını kapsayan bölümü 2012 yılının Kasım ayında bisiklet yolu olarak ayrılmış, aradan 1 ay geçmeden İBB ekiplerince yola monte edilen bütün malzemeler ve levhalar kaldırılarak bisiklet yolu iptal edilmiş eski haline geri döndürülmüştü. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de en çok da bisiklet sürücülerinin tepkisini çeken bu durumun nedenini TBMM’ye taşımıştı.

Öğüt’ün önergesine yanıt eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’den geldi. Hemen her konuda olduğu gibi bisiklet yolu projesinin de üzerinde tüm etüt çalışmalarının yapılmadan hayata geçirilmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

Güler, bisiklet yolları ile ilgili alanın çizgilerle belirlenmeye başlandığında bazı alanlarda bisiklet sürücüleri açısından tehlike oluşturabilecek gayri yasal parklaşmanın tespit edildiğini, bu sebeple projenin yarım kaldığını ifade etti.

Nedeni trafik sıkışıklığı değil

Bisiklet yollarının kaldırılmasının trafik sıkışıklığı ile alakası olmadığını belirten eski İçişleri Bakanı, gerekli önlem ve tedbirlerin alınmasının ardından projenin yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Güler ayrıca, Anadolu yakasında 18, Avrupa yakasında ise 23 kilometre olmak üzere toplam 41 kilometre bisiklet yolu uygulama projesi üretildiğini söyledi.

Güler, Öğüt’ün bisiklet yolunun kurulması ve iptali ile ilgili maliyetin ve sorumluların kimler olduğu sorularını yanıtsız bıraktı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar