İşte Kartal Devlet Hastanesi’nin gündemi

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Tunçay Palteki Dr.Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sorunlar ve gündemi anlattı.

Paltekin’in açıklamalarının satır başlıkları şöyle:

  • Kartal, yılda 45 bini acil 150 bin hastaya poliklinik hizmeti veren 706 yataklı bir hastane. Buna karşın fiziki mekânları eski, dağınık ve yetersiz. Hepsini biraraya toplayacak 900 yataklı yeni hastane projesi ihale aşamasında. 2017’de bittiğinde bu bölge 500 yataklı Koşuyolu ve 260 yataklı organ nakli hastaneleriyle birlikte toplam 1700 yataklı bir kampus olacak.
  • Birlik sistemiyle tomografi, mr gibi randevu süreleri çok kısaldı. Bir iki günde, hatta aynı gün çekilen hastanelerimiz bile var. Bekleme sorununu iş yükünü hastaneler arasına yayarak çözdük. Hasta beklemek istemiyorsa, uygun başka bir hastaneye yönlendiriliyor.
  • Laboratuvar tetkiklerine standart getirmek için merkezi sisteme dönüyoruz. Artık basit işlemler dışındaki tüm ileri tetkikler Lütfi Kırdar ve Marmara Üniversitesi hastanelerindeki merkez laboratuvarlarda yapılacak. Tabii hastalar değil, numuneler taşınacak. Tıpkı zincir özel hastanelerde olduğu gibi.
  • Asıl amacımız kaliteli sağlık hizmeti ama biz hastanelerimizdeki otel hizmetinin kalitesini de artıracağız. Buna da çarşaflardan başlayacağız. Şu an çarşaf nevresim sıkıntımız yok ancak, her hastane kendisi yıkadığı için kalite farkı oluyor. Artık standart gelecek. Hedefimiz, hastaları ilk günkü gibi yeni ve ütülü çarşaflarda yatırmak. İhale aşamasındayız, altı ay sonra örnekleri başlayacak.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar