Der Spiegel’e göre 2014’te Esad kazanıyor Erdoğan kaybediyor

- Yorumla

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Der Spiegel, 2014 yılında hangi liderlerin kazanıp hangilerinin kaybedeceğine dair bir tahmin listesi yayınladı.

Erdoğan’ı kaybedenler listesinin ikinci sırasında gösteren dergi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ise kazananlar bölümünde yer verdi.

Kaybedecekler listesinin başında ise Rusya lideri Vladimir Putin yer aldı.  Dergiye göre, kaybedenlerin ikinci sırasındaki Erdoğan, kendisini pek çok yönden kuşatılmış hissediyor. Gezi olayları ve yolsuzluk iddialarından sonra solcu, liberal kesimler ve Hizmet Hareketi ile birlikte muhalif halkanın genişlediğini belirten dergi, 2014’ün Türkiye’de süper seçim yılı olduğunu ve “giderek otoriterleşen Erdoğan’ın otoritesinin sarsıldığını” öne sürdü.

Listenin 3. sırasında Brezilyalı kadın lider Dilma Rousseff yer aldı. Spiegel’in kaybedecekler listesinin 4. sırasında Papa Francesko bulunuyor.

Der Spiegel, kazanacaklar listesinin ilk sırasına Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı layık buldu. Esad’ın ülkede iç savaş devam ederken koltuğunu koruduğunu belirten Spiegel, Suriye’deki El-Kaide tehdidi nedeniyle Batı’nın artık Esad’ı “ehven-i şer” gördüğünü vurguladı.

x
Yorumlar