Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi ve Hareketi Sempozyumu Kitaplaştı

Zeytinburnu Belediyesi’nin Prof. Dr. İsmail Kara rehberliğinde gerçekleştirdiği Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi ve Hareketi Sempozyumu’nda sunulan tebliğler kitaplaştırıldı.
Geçtiğimiz yıl 17-19 Mayıs tarihleri arasında pek çok akademisyen, şair ve yazarın katılımıyla Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi ve Hareketi Sempozyumu’nda, İslamcılık düşüncesi, tarihten bugüne, bütün yönleriyle tartışılmıştı.
Kitap, çağdaş İslamcılık konusunda Türkiye’deki sayılı isimlerden birisi olan Prof. Dr. İsmail Kara’nın, tebliğinin yanı sıra “Tarihsel Sürece Bakışlar”, “İslam Yorumları, Sorunlar ve Siyaset”, “Öncüler ve Dönüştürücüler”, “Tercümeler ve Etkileri”, “Dönemler ve Zihniyetler”, “İslamcılık Sanat ve Edebiyat” ve “İslamcılık Tartışmaları” olmak üzere yedi bölümden oluşuyor.
851 sayfalık kitapta; İsmail Kara, Yusuf Kaplan, Ali Yaşar Sarıbay, Mümtazer Türköne, Ruşen Çakır, Nuh Yılmaz, Ergün Yıldırım, Bedri Gencer, Metin Karabaşoğlu, Alev Erkilet, Mehmet Akif Aydın Tahsin Görgün, Suat Mertoğlu, Sami Erdem, Ekrem Demirli, Turan Koç, Harun Anay, Yusuf Turan Günaydın, M. Kürşat Atalar, Tanıl Bora, Asım Öz, Etyen Mahçupyan, Yıldız Ramazanoğlu, İlhan Kutluer, D. Mehmet Doğan, Fahrettin Altun, Fırat Mollaer, Burhanettin Duran, Ercan Yıldırım, Necdet Subaşı, Ahmet Ağırakça, Hamza Türkmen, Abdülhamit Birışık, Musa Üzer, İlhan Kutluer, Mustafa Öztürk, M. Fatih Andı, Ömer Lekesiz, Cihan Aktaş, Zeynep Kevser Şerefoğlu ve Hakan Arslan tarafından sunulan 44 bildiri yer alıyor.
Kitabın ‘Sunuş’ kısmında ‘İslamcılık Düşüncesi’nin eğrisi doğrusuyla bu coğrafyanın ürünü olduğunu ve yerliliğini koruduğuna vurgu yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, konu üzerinde yapılacak Türkiye merkezli çalışmaların, geleceğe dair yeni planlar ve yeni bir Türkiye tasavvur edilebilmesine kaktı sağlayacağını yazdı.
Sempozyumla ‘İslamcılık Düşüncesi’nin hâlâ üzerinde düşünülmeyi hakkeden, yaşayan ve dolaşımda olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Başkan Aydın, başta Prof. Dr. İsmail Kara olmak üzere emeği geçen herkese müteşekkir olduğunu ifade etti.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar