İşaret diliyle İstiklal Marşı okudular

- Yorumlar

Dünya Engelliler Günü, Pendik’te kapsamlı programlarla kutlandı. Önce Gedik Üniversitesi işbirliği ile Pendik Lisesinde “El Ele Tutuşalım” etkinliği düzenlendi, ardından Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde şiirler okundu, şarkılar söylendi ve skeçler sunuldu. Ancak en anlamlı etkinlik Pendik Belediyesi Türk İşaret Dili Topluluğunun İstiklal Marşını okuması oldu.

Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Pendik Lisesi ve Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde ayrı ayrı programlar düzenlendi. İlk olarak Pendik Lisesi Spor Salonunda Gedik Üniversitesi Spor Bölümü öğrencileri, engelli öğrencilerle birlikte “El Ele Tutuşalım” etkinliği düzenledi. Programın sonunda Fuat Köprülü ve Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden gelen engelli öğrenciler jimnastik hareketleri yaptı.

İşaret diliyle İstiklal Marşı

Pendik Lisesindeki programın ardından engellilere yönelik etkinlikler Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde devam etti. Bu yıl, geçen senelerden farklı olarak programa özel ve kamuya ait engelli eğitim kurumları düzenledikleri gösterilerle katıldı. Kimi hazırladığı skeçle kimi de şarkılarla programa renk kattı. Aynı zamanda bedensel engeli bulunan Pendikli Direnç Köse ve Yasin Büyüksanık da çıkardıkları kitabı tanıtarak birer şiir okudu.

Öte yandan Sultangazi Belediyesi personeli otizm hastası 13 yaşındaki Yıldırım Beyazıt Yakar da bağlama performansı ile konuklardan büyük alkış aldı. Yaklaşık üç saat süren programın en anlamlı etkinliği ise Pendik Belediyesi Türk İşaret Dili Topluluğunun İstiklâl Marşını okuması oldu. İstiklal Marşı sonrası konuklar, belediye personelini alkışlayarak tebrik etti.

x