Mustafa Zengin CHP’siz seçenekleri değerlendiriyor

- Yorumlar

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, adaylık sürecinin dışında bırakılması üzerine yerel seçimler için Cumhuriyet Halk Partisi dışındaki seçenekleri değerlendirmeye aldı. Zengin, 2009 yerel seçimlerinde oyların yüzde 52’sini alarak belediyeyi CHP’ye kazandırmıştı. İlçede yapılan son anketlerde, Başkan Zengin’in kişisel oy potansiyelinin parti oylarının üzerinde olması dikkat çekiyor.

Zengin, bağımsız aday olması halinde 2009 yılında seçim kazandırdığı CHP’ye bu kez rakip olacak. Zengin farklı partilerden gelen adaylık tekliflerini de değerlendireceğini belirtti. Mustafa Zengin’in kişisel oy potansiyelini gören ve siyasi görüşleri başkana yakın olan Demokratik Sol Parti ve İşçi Partisi de adaylık için Mustafa Zengin’e kapılarının açık olduğunu duyurdu.

Son saatlerde aday isimleri havada uçuştu

CHP’de 9 Şubat Pazar günü öğle saatlerinde başlayıp ertesi gün erken saatlere kadar süren aday belirleme süreci, ertelemeler ve havada uçuşan aday isimleriyle adeta arapsaçına dönmüştü. Sabah saatlerine kadar farklı adaylar arasında defalarca gidip gelen parti yönetimi, sonunda parti meclisinin de onayıyla Maltepe’nin görevdeki belediye başkanı Profesör Doktor Mustafa Zengin dışında bir aday açıkladı. Karara tepki gösteren çok sayıda Maltepeli seçmen CHP yönetimini kararından döndürmek için parti merkezlerinin yolunu tuttu.

‘Ne yazık ki bunlar Türkiye’de siyasetin gerçekleri’

Son gelişmeler üzerine CHP’siz alternatifleri değerlendirmeye başlayan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, yerel seçimlerin gidişatına ilişkin şunları söyledi:

“Bazen, Maltepe örneğinde olduğu gibi, çağdaş ve demokratik bilince sahip bir seçmen kitlesi, siyaset baronlarının dayattığı çok uzaklardan ışınlanan bir adaya maruz kalabiliyor. Ne yazık ki bunlar Türkiye’de siyasetin gerçekleri. Demokratik olgunluğa erişinceye kadar, demokrasinin kurum ve kuralları yerleşinceye kadar bu olumsuzlukları yaşamaya devam edeceğiz. Dilerim o olgunluğa eriştiğimizde her şey için geç olmaz. Şu anda yapabileceğimiz en iyi şey, iyimser bir bakışla bu olumsuz tablo içinden tüm topluma fayda sağlayacak çözümler çıkarmak. Bu süreçte bana destek veren tüm Maltepelilere teşekkür ediyorum. Yanımda olduğunuzu bilmenin verdiği öz güvenle mücadeleme hız kesmeden devam edeceğim.”

x