HDP’den İstanbul’da seçim çalışmaları

- Yorumlar

“Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz” sloganı ile yerel seçimlere hazırlanan Halkların Demokratik Partisi (HDP), İstanbul’da seçim çalışmalarını sürdürdü.

İstanbul’da HDP Bağcılar belediye eş başkan adayları Fırat Epözdemir ve Güvercin Turan, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar ile HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile birlikte Bağcılar’da esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Eş başkan adayları esnaf ziyareti öncesi Bağcılar Fatih Mahallesi seçim bürosunda kısa birer konuşma yaptı. HDP olarak önceliklerinin kadın özgürlüğü olduğunu belirten HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar, erkek egemen sistemin kadın mücadelesini reddettiğini belirterek HDP’nin buna karşı örgütlendiğini dile getirdi. Aydınlar, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anıp Rojava devriminde yer alan kadınlarına selam göndererek, “HDP olarak halkın inisiyatifini kullanarak hep beraber ülkeyi yöneteceğiz. Suyumuza, enerjimize göz dikenlere ve egemenlere karşı mücadele yürütüyoruz. Bugün sistemin partilerine karşı HDP olarak varız ve var olmaya devam edeceğiz” dedi. HDP Bağcılar Belediye Eş Başkan adayı Fırat Epözdemir ise yüzde 50 kadın kotasını hatırlatarak, ne denli gerekli olduğunun önemine vurgu yaptı. Epözdemir, bu tabloyu kadın adayları yüzde 33 kotayla sınırlandıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görmesi gerektiğini belirterek, HDP olarak 30 Mart akşamı zafer kazanacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından eş başkan adayları ile Tüzel, Fatih Mahallesi ve Yeni Mahalle’de bulunan esnafları ziyaret etti. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan adaylar, “Hırsızlara karşı desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Aydınlar ve Tüzel, daha sonra Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde yurttaşlarla biraraya gelerek HDP seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. HDP Bahçelievler belediye eş başkan adayları Canan Canan ve Servet Öncü ile Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Güven Gerçek ve BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül’ün de aralarında yer aldığı açılışta halkı selamlayarak konuşmasına başlayan Aydınlar, İstanbul’a talip olduklarını belirterek, “Egemenlerin korktuğu en büyük gerçek halkın uyanmasıdır” dedi. Kadınların sistemin ön gördüğü gibi sadece mutfaklarda olmadığına dikkat çeken Aydınlar, “Biz kadınlar barikatlarda yanmayı göze aldık. İşte bunun için HDP yüzde 50 kadın kotasıyla egemenlere karşı mücadele yürütecek. Bundan dolayı jin jiyan azadi (kadın yaşam özgürlük) diyoruz” dedi. Tüzel de HDP’nin demokratik bir kent anlayışıyla yerel seçimi kazanacağını dile getirerek, adayların halkın içinden çıkmış adaylar olduğunun vurgusunu yaptı. Tüzel, “Adaylarımız bizlerden aldıkları güçle bütün haksızlıklara karşı mücadele edecek. Bu seçimde sadece kentimizi değil, halklarımızın barışını, halklarımızın iktidarını kazanacağız” dedi.

Konuşmaların ardından HDP Zafer Mahallesi seçim bürosu açılışını gerçekleştiren Aydınlar ve Tüzel adaylara yerel seçimlerde başarılar diledi. Açılış etkinliği yurttaşların çektiği halaylarla son buldu.

x