Onlar Kartal’ın umutları

- Yorumlar

Kartal Vakıfbank Umut Çocukları Ortaokul’u yararına düzenlenen şiir dinletisinde, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi doldu taştı.

Kartal Vakıfbank Umut Çocukları Ortaokulu yararına düzenlenen ve Cumhuriyet Dönemi Türk şairlerinin okunduğu şiir dinletisi, geçtiğimiz Cuma akşamı Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Salonu dolduran davetliler, ayakta da olsa programı sonuna kadar izlerken, geceye sivil toplum örgütleri, siyasi partiler yönetici ve üyeleri dışında halk da büyük ilgi gösterdi.

PEFHEM Folklor Derneği’nin Aşuk-Maşuk Gösterisi, Tonguç Kartal idaresinde Ritim Müzik Merkezi’nin piyano, gitar, keman ve perküsyon dinletileri geceye ayrı bir renk kattı.

Toplam 23 şiirin seslendirildiği gecede dokuzu ortaokul öğrencisi Umut Çocukları olmak üzere, ikisi Balkan Koleji, ikisi Ahmet Şimşek Kolej’i öğrencisi ve onu da yetişkinlerden olmak üzere 23 cumhuriyet dönemi Türk şairlerinin şiirleri seslendirildi. Pendik’in tanınmış sevilen simalarından olan Elçi Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Elçi’nin şiiri ise salonda duygu yüklü anlar yaşanmasına neden oldu.

Bu özel gecede şiir okuyan öğrencilere madalya ve birer kitap hediye edilirken, katkıda bulunan kişi ve kurumlara da plaketleri verildi.

Şiir dinletisine katılan Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gök ve gecenin ana sponsorlardan Tuzla Lions Kulüp Başkanı Ersu Akınal da birer konuşma yaparak, duygu ve düşüncelerini dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Bu organizasyondan elde edilen gelir de, okulun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Okul Aile Birliği’ne teslim edildi.

Ahmet Siraç: Lo’ya Mektup / Ayhan Kırdar, Berat Bıkmaz: Memleket / Cahit Sıtkı Tarancı, Yasin Çal: Anlatamıyorum / Orhan Veli, Yusuf Aytuna: Şeyist / Can Yücel, Nazlı Can : Sevi Şiiri / Ü. Y. Oğuzcan, Öykü Asiye Genç: Ben Senin En Çok / Ü. Y. Oğuzcan, Kerim Altuntaş: Üçüncü / Attila İlhan, Mert Can Yazıcı: Yarınlarda / Behçet Necatigil, Seçilay Kutal: Sipariş / Metin Yazıcı, Umut Akarca: Dünyaca / Fazıl Hüsnü Dağlarca, Turan Güner: Kuyruklu Şiir / Orhan Veli, Ozan Durusu : Haydi Abbas / Cahit Sıtkı Tarancı, Metin Yazıcı : Telli Kavak / Aydın Gün, Binasa Türkoğlu: Masa da Masaymış / Edip Cansever, Filiz Koşar: Kadın / Nazım Hikmet, Furkan Postalcıoğlu: İsyanlı Sükut / Abdurrahim Karakoç, Hakkı Çakıcı: Hikaye / Cahit Külebi, Bekir Güler: Karadut / Bedri Rahmi Eyüboğlu, Murat Güneş: Bizim Şarkımız / Necip Fazıl Kısakürek, Halil İbrahim: Yaşamaya Dair / Nazım Hikmet

x