Saadet Partisi İstanbul adayı Selman Esmerer Sancaktepe’de konuştu

- Yorumlar

Istanbul için 40 yeni projeleri olduğunu söyleyen Esmerer, Istanbul’un gökdelenler, rezidanslar, AVM’ler, haksız imar uygulamalarıyla nefes alamaz hale geldiğine dikkat çekti. Esmerer, “Istanbul’un silueti bozuldu. Topkapı Sarayı,Sultanahmet , Ayasofya , Süleymaniye , Beyazıt,Fatih Cami birer Islam mimarisi. Birbirinden güzel adeta inci gibi dizilmiş. Bunların hemen arkalarında Zeytinburnu’nda 16/9 binaları yükseliyor ve bütün kamuoyu, Mimarlar Odası, Mühendisler Odası, Istanbul’un siluetini bozduğunu söylüyor. Başbakan ‘küstüm’ diye ifade ediyor. Üst kısmının yıkılmasıyla ilgili mahkeme kararı çıkıyor. Buna rağmen Büyükşehir karara savunma veriyor. Bunların imara uygun olduğunu, silueti bozmadığını ifade ediyor. Gerçekten çok acıklı bir durum. Ranta kurban edilen bir Istanbul var. Tarihi dokumuz tarihi mirasımız ranta dayalı olarak gölgeleniyor.

Istanbul’un en büyük probleminin yeşil alanların imara açılmasıdır. Burada çok büyük bir rant oluşuyor. Hangi yeşil alanlar imara açılacaksa, önceden kendi partililerine, yandaşlarına, belediye başkanı, meclis üyelerine, ilçe yönetimi, il yönetimine bilgi sızdırılıyor. Hatta planlı şekilde kendi emlakçılarını oluşturuyorlar. Buralar ucuz bir şekilde halktan toplanıyor. Ve akabinde 1 liralık arsa oluyor 5 lira. Imarlı yerle imarsız yer arasındaki fark dehşet oluyor. Yasa var. Ama bunu düzgün kullanacak adil dürüstlük yok. Maalesef belediyeleri, yerel yönetimleri kendi çıkarları için kullanıyorlar. Belediye başkanı, başkan yardımcıları, ilçe ve il yönetimi, partilileri bu şekilde yolsuzluk noktasında bir çürümüşlük var. Tüm belediyelerde bu böyle. Içişleri Bakanı’nın söylediğine göre 600 Akparti, 454 CHP, 232MHPve 96 DBDP’li belediye, rüşvet, yolsuzluk ve ihaleye fesat karıştırmaktan soruşturma geçiriyor. Milli Görüş, tarihinde tertemiz olan, bu noktada hiçbir dosyası bulunmayan tek hareket. Hizmet belediyeciliğini Refah Partisi döneminde bir Milat ,çığır olarak Türkiye’ye getirdik. Imarla oynama ve ranta kesinlikle pirim vermedik. Eğer bir rant oluşacaksa oradaki halkın bundan nasiplenmesi lazım. Açık ve şeffaf yapılacakların hepsi ilan edilmesi lazım.

‘KANALISTANBUL YAPILIRSA ISTANBUL NEFES ALAMAZ’

Kanal Istanbul projesinin yeşil alanlardan geçeceğine işaret eden Esmerer, “Bu proje uygulandığı zaman nefes alacak yer kalmayacak. Projenin alt yapısı tartışılmadan uygulanmaya kondu. Bilim adamları tarafından tartışılması lazım. Istanbul’un jeolojik yapısı, fay hatları. Yeni yerleşimlerle oluşacak nüfusa,

x