Altınok Öz’den sporda büyük hedef

- Yorumlar

Kartal Belediyesi bünyesinde oluşturulan Satranç Kulüplerinde, bu spora gönül veren herkes için kurslar yıl boyu devam ediyor.

Altınok Öz: “Hedefimiz Kartal’ı satrancın merkezi haline getirmek”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Hedefimiz, Belediyemizi ve ilçemizi resmi turnuvalarda, ulusal ve uluslararası müsabakalarda temsil edebilecek bir yapıyı bünyemizde oluşturmak, Kartal’ı Marmara Bölgesinde bir satranç merkezi haline getirmektir” dedi.

Kartal Belediyesi bünyesinde oluşturulan Satranç Kulüplerinde yıl boyu Satranç Kursu devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hedeflerinin, Kartal’ı Marmara Bölgesinin satranç merkezi haline getirmek olduğunu söyledi. Başkan Altınok Öz, “İlçemizde 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz satranç turnuvaları halkımızdan yoğun ilgi gördü. Bireylere stratejik düşünme, bireysel karar alma, disiplinli çalışma ve sorgulama becerisi kazandıran satrancın ilçemizde yaygınlaştırılması, ulusal ve uluslararası müsabakalarda ilçemizin temsil edilmesi amacıyla 2012 yılında Kartal Belediyesi Satranç Kulübü’nü kurduk. Kartal’ı bir satranç merkezi haline getirmek amacıyla okullarda satranç konusunda yetenekli ve bu spora gönül vermiş çocuklarımızı tespit ederek, aynı çatı altında buluşabilecekleri ve satrançta kendilerini geliştirebilecekleri bir alan sunduk. Ayrıca okullarda yüzlerce öğrenciye satranç seti hediye ederek onları bu spora teşvik ettik. Kartal Belediyesi’nin sünnet kampanyasından yararlanan binlerce çocuğa da satranç takımı, 30 okula satranç panoları ve satranç takımları verdik. Birçok dernek ve kulübümüzü kahve kültüründen arındırarak buralarda satranç sporunu teşvik ettik. Başarılı satranç oyuncularını kulüplere kazandırmak amacıyla takip ediyor ve gerekli yardımı yaparak onları destekliyoruz” dedi.

YIL BOYU SATRANC KURSU (2)

Kartal Belediyesi Satranç Kulübü Antrenörü Besim Baş da verdiği bilgide, “Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, Uğur Mumcu Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde, Kartal İlçe Merkezi eski sahil belediye binasında, Kartal’da yaşayan, başta 7-18 yaş grubundaki kız ve erkek öğrencilerimiz olmak üzere her yaştan satranç meraklısına kurs veriyoruz. Ayrıca Uğur Mumcu Spor Satranç Kulübü ve Kartal Belediye Spor Satranç Kulübü sporcularına da eğitim ve antrenman olanağı sunuyoruz. Eğitimlerimiz, yaz kursu ve hafta sonu ile sınırlandırılmış olan kış kursu olarak iki şekilde verilmektedir. Toplam 643 kursiyer eğitim görmektedir. İçinde 2 milli oyuncu da bulunduran takımlarımızdan Kartal Belediye Spor Satranç Takımının bu yılki hedefi 1. Lige çıkmaktır” dedi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e, satranç sporuna destek vererek birçok yetenekli sporcunun önünü açtığı için teşekkür eden Baş, “Başkanımız, satranç sporu konusunda Kartal’da çığır açmıştır. Kartal, Marmara Bölgesinde satranç sporunda merkez haline gelmektedir. Tüm spor dallarında olduğu gibi satranç sporunda da gençlerimizin önünü açan Başkanımız Sayın Altınok Öz’e ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

YIL BOYU SATRANC KURSU (4)

 

YIL BOYU SATRANC KURSU (3)

Satranç sporu

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor kabul edilir.
Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde satranç taşlarıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

x