“Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” Kartal’da

- Yorumlar

Epik tiyatronun en önemli örneklerinden biri olan ve Brecht’in savaş döneminde yazdığı “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”, 22 Şubat’ta Kartallı tiyatro severlerle buluşuyor.

Yücel Erten’in Türkçeye uyarladığı, Ümit Aydoğdu’nun yönetmenliğini yaptığı “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”, 22 Şubat Cumartesi saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilir. Oyunun başrollerinde ise Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Berk Yaygın, Çetin Kaya, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ ve Neslihan Arslam yer alıyor.

Brecht’in savaş döneminde yazdığı oyunda, Hitler’in iktidara yürüyüş öyküsü ile ünlü Chicago’lu gangster Al Capone’un öyküsü örtüştürülüyor. İktidar ve sermaye; günü birlik çıkarlar adına, yasaları çiğneyerek işbirliği yaptığında ülke siyasetinin, toplumsal düzenin onarılamaz ve geri dönülemez bir baskı rejimine dönüşebileceği gerçeği anlatılıyor.

Tiyatroadam’ın sekiz oyuncusunun yaklaşık 36 farklı karakteri dönüşümlü bir şekilde canlandırdığı, müziklerin yine oyuncular tarafından akapella (insan sesi) olarak yapıldığı, Epik Tiyatro’nun özüne uygun, çağdaş bir yorumla sahneye konan “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”, 22 Şubat’ta Kartallı seyircilerini bekliyor.

x