Göztepe Parkı’na cami Kadıköy Belediye Meclisi’nde

- Yorumlar

Göztepe Parkı’na cami tartışması dün Kadıköy Belediye Meclisi’ne de taşındı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, meclis de yaptığı gündem dışı konuşmada, 60 yıllık ağaçların bulunduğu Göztepe Parkı’na Camii yapma ısrarından vaz geçilmesi çağrısında bulundu.

Artık kibir ve dayatmanın geride bırakılması gerektiğini vurgulayan Öztürk “Amaç üzüm yemekse tamam, ama bağcıyı dövmek istiyorlarsa, biz Kadıköy de bağcıyı dövdürmeyiz. Camiye değil, cami yapılmak istenen yere karşıyız. Caminin siyasi malzeme yapılmasından rahatsızlık duyuyorum” dedi.

Kadıköy de 7 yıldır süren Göztepe Parkı’na Camii tartışmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Danıştay’da 3 üyenin değişmesinden sonra kararın bozulduğunu, yeni üyelerin kendilerini bilirkişi yerine koyarak, Kadıköy de camii sayısının az olduğunu vurguladıklarını söyledi. Kadıköy Belediyesi’nin gelişen yeni durum üzerine 60 yıllık ağaçların bulunduğu Göztepe Parkı yerine, aynı bölgede, ağaç ve yeşil alan bulunmayan başka bir alanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne önerdiğini kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

Camiye değil, yapılacak yere karşıyız

“Eğer burada amaç camii yapmaksa buyurun. Ama amaç bağcı dövmekse biz burada bağcıyı dövdürmeyiz. Bu konuda aklın, mantığın, birlikteliğin öne çıkması lazım. Dayatma ve kibirin geride bırakılması lazım. Kadıköy Belediyesi burada akılcı davranmıştır. Bizim tekliflimize Büyükşehir Belediyesi’ndeki aklı selim insanların sağlık içinde yaklaşması lazım. Böylece sorunu, toplumu germeden, kavgalar yaratmadan, camiyi tartışmadan bitirebiliriz. Biz camiyi tartışmıyoruz. Caminin yeşil alan olan yerini tartışıyoruz. Peygamberimiz döneminde ilk camii yapılırken, bir gayr-ı müslümün yeri seçilmiş. Peygamber Efendimize parasının ödendiğini söylemişler. Ama O, rızasını aldınız mı diye sormuş. Kadıköylülerin ve Göztepelilerin rızası alınmadan, 60 yıllık ağaçların kesildiği parkta yapılacak camide namaz kılınmaz. Reklam için cami yapılıyorsa yazık.”

Sorun toplum gerilmeden çözülsün

Başkan Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yeni cami yeri teklifine yaklaşımından son derece mutlu olduğunu da kaydederek, “Bizim gösterdiğimiz alan gayet uygun. Sivil Toplum Kuruşları karşı çıkmış eylem yapmış saygı duyarım. Biz camiye değil, cami yerine karşıyız. Caminin siyasi malzeme yapılmasından da son derece rahatsızız. Amacımız toplumu germeden bu sorunu çözmek.” dedi.

x