Çekmeköy’lü okulunu geri istiyor

- Yorumlar

4+4+4 eğitim sisteminin ardından okullarda yaşanan büyük sıkıntılar sürerken, Çekmeköy Okulumu Geri İstiyorum İnisiyatifi konuya ilişkin dün bir kez daha taleplerini haykırmak için eylemdeydi.

Çekmeköy’de bulunan iki okulun imam hatip okuluna dönüştürülmesinin ardından yaşanan sıkıntılar sürerken, veliler eyleme geçti.

Dün konuya ilişkin bir kez daha eyleme geçen “Çekmeköy Okulumu Geri İstiyorum İnsiyatifi”, Çekmeköy’de bulunan 3 ilköğretim okulunun önünden otobüslerle Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne geldi.

Burada bir basın açıklaması yapan veliler,dilekçelerini vermek üzere ilçe milli eğitim müdürlüğü binasına yürüdü. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim, dilekçeleri kapıda toplamak istedi ancak veliler dilekçeleri bireysel olarak içeride vermek istediklerini sayı numarası alarak kayıt altına almak istediklerini belirtti.

İmam hatip okuluna dönüştürülen okullar nedeniyle üç okulda fiziki imkanların yetersiz hale geldiğini belirten veliler, mahallelerindeki okulun imamhatip ortaokuluna dönüştürülmesiyle çocuklarını servise vermek zorunda kaldıklarını, imkanları olmayanların yürüyerek okula gittiğini, sınıf mevcutlarının arttığını ifade etti.

Velileri adeta dalga geçerek dinleyen ve sürekli gülen İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne velilerden “neden gülüyorsun” diye tepki geldi. Durumu anlatmak isteyen bir öğretmene “sen hangi okulda çalışıyorsun”diyerek üstü kapalı tehdit eden ilçe milli eğitim müdürü, daha sonra velilerin yanından ayrıldı.

Dilekçelerini kayıt altına alan veliler işin takipçisi olacağını bildirip eylemlerini sonlandırdı.

Veliler okul önünde yaptıkları basın açıklamasında ise şu sorunlara dikkat çekti

  • 5,5 yaşındaki çocukları okula başlatıp okullarını imamhatip okuluna dönüştürmek, kalabalık sınıflara mahkum etmek hangi akla, hangi vicdana sığar.
  • Bir yandan imam hatip okullarına kayıtları arttırmak için ücretsiz servis ,yemek gibi çeşitli şekillerde teşvikler sağlayacaklarını ilan edenler, bir yandan öğrencilerin yanı başındaki okulları ellerinden alarak uzak okullara yürüyerek gitmeye mecbur bırakmak çifte standart değil de nedir?
  • Okulların giriş çıkış saatlerini sabahın ve akşamın karanlığına atanlar çocuklarımızıda karanlığa atmak mı istiyorlar?
  • Bizler “Okulumuzu Geri İstiyoruz İnsiyatifi” olarak 4+4+4 ile yaratılmaya çalışılan biat kültürüne ve yıkımlara dur diyoruz.Bütün okulları imam-hatip yapma şansını elde ettiklerini sananlara sesleniyoruz. “Okulumuzu geri istiyoruz İnsiyatifi” olarak bizler çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz. Bir anda çocuklarımızın kalabalık sınıflarda, uzak okullarda okuması pahasına imam hatip okullarına dönüştürülen okullarımızı geri istiyoruz. Okullarımızı geri alacağız!

x