Hasan Ali Yücel Kartal’da anılıyor

- Yorumlar

Milli Eğitim Eski Bakanı, öğretmen ve Köy Enstitülerinin kurucusu Hasan Ali Yücel, ölümünün 53. yılında Kartal’da anılacak.

Kartal Belediyesi’nin 26 Şubat’ta düzenlediği “Hasan Ali Yücel’i Anma” programı, Kartal’da adını taşıyan Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da gerçekleşecek.

Hasan Ali Yücel’i Anma Gecesine konuşmacı olarak; Türkçe ve eğitim üzerine birçok eseri bulunan yazar Gürşen Kafkas ile öykü yazarı ve şair Türkay Korkmaz katılacak.

Hasan Ali Yücel Kimdir?

Hasan Ali Yücel, 17 Aralık 1897’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi ve 19 Aralık 1922’de öğretmenliğe başladı. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dil Kurumu’nun kurulmasıyla Hasan Ali Yücel, etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden İzmir Milletvekili olarak Meclise girdi, ard arda dört dönem milletvekilliği yaptı.

28 Aralık 1938’de Hasan Ali Yücel, 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı’na getirildi. Üniversite reformu (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu’nun İTÜ’ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi’nin kurulması), Köy Enstitüleri’nin kurulması, Dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi ve ilk resmi ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi’nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşti. Ayrıca Devlet Konservatuvarı’nın kurulması, Türkiye’nin UNESCO’ya girişi de onun çabaları sonucunda olmuştur. Oğlu şair Can Yücel, babası için “Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim” adlı şiirini yazmıştır.

x