Parti afişlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi topladı

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri bu sabah ana arterlerde asılı siyasi partilere ait bayrak, pankart ve afişleri kaldırdı. Kartal Meydanı’ndan ana caddelere kadar asılan bayrak ve pankartlar zabıta ekiplerince sökülerek belediye ait araçlara konuldu.

Sosyal medyada bu toplatma işleminin Kartal Belediyesi tarafından yapıldığı yönünde bir kampanya başlatılmıştı. Ancak gerçeğin öyle olmadığı ve toplatmanın Kadir Topbaş’ın başkanlığındaki İBB tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Belediye yetkilileri uygulamayı Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı gereği olarak yaptıklarını belirtti. Bu konuyla ilgili gelen şikayetler üzerine de İBB internet sitesinden bir duyuru yayınladı. Duyuruda şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerinin seçim afişlerini topladığı yönündeki iddialarla ilgili açıklama yapılması gereği doğmuştur. Seçim propagandası, afiş asma, el ilanı dağıtma gibi çalışmalar YSK’nın belirlediği kurallar gereği yapılmaktadır. Çeşitli yayın organlarında iddia edildiği gibi tek bir siyasi parti değil, kurallara aykırı asılan tüm ilanlarla ilgili işlem yapılmaktadır.

İlgili Kanunun 61’inci maddesi ‘Seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından, bu kanunda belirtilen yerler dışında, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasaktır. Aksi halde, bu ilan ve reklamlar kaldırılır ve masrafları ilgilisinden tahsil edilir. Bu madde de belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi, seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününden önceki 30. güne kadar Mülki makamlara, son 30 gün içinde ilçe seçim kurullarına aittir. Belediyeler, bu madde de belirtilen yetkili mercilerin talebi üzerine, maddeye aykırı hususları gidermek için gerekli araç, gereç ve personeli sağlamakla yükümlüdür.’ şeklinde düzenlenmiştir. Bu nedenle seçim süresince söz konusu kararda belirtilen yerlerin dışına asılacak olan siyasi içerikli ilan ve reklamların kaldırılmasına yönelik çalışmalarımızda siyasi parti ayırt etmeden tüm afiş ve pankartlar zabıta ekiplerince toplanılmaktadır”

 

x