Kadıköy Belediye başkanı Selami Öztürk’ten istifa açıklaması

- Yorumlar

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Kadıköy Rıhtım Meydanındaki Başöğretmen Atatürk anıtının yıkılması durumunda istifa edeceğini açıkladı. Kadıköy Belediye Meclisinde konuşan Selami Öztürk Başöğretmen Atatürk Anıtı hakkında açıklamalar yaptı. Kadıköy’lünün o anıtın kaldırılmasına izin vermeyeceğini söyleyen Öztürk, İBB’nin kendilerine danışmadan Kadıköy’de meydan düzenlemesi yapmaya kalktığını söyledi.

İnşaat Mühendisi Müteahhit Kadir Topbaş yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin plan tadilatlarında Atatürk Anıtı ve Rıhtım Meydanı için bina yapma planları olduğuna dikkat çeken Öztürk böyle bir faciaya Kadıköy’lünün izin vermeyeceğini söyledi.

Selami Öztürk’ten istifa açıklaması

Burası nostaljik ve tarihi bir yapı. Planda Gar, Kültürel Tesis ve Konaklama alanı olarak planlanmış. Yani bir kısmı otel, içine de sergi salonu ve kültür tesisi olan bir yapı planlanacak sanıyorsunuz, ama gelin görün ki bütün bina otel olarak planlanmış. Bunu kabul edemeyiz. Haydarpaşa Garı’nın arkasına 105 bin metrekare inşaat yapıyorlar. Kadıköy Meydanı’nın tamamen yeşil olması gerekirken burayı da inşaat ile doldurmuşlar. Bu alana da yapılaşma koyulmuş.

Üstelik bu yetmiyormuş gibi Kadıköy’de resmi törenlerin yapıldığı meydan Atatürk Anıtı ile birlikte ortadan kalkıyor. Birazcık saygı istiyoruz. Ben bu kentin belediye başkanıyım. Bu planı yaparken eminim AK Parti’li hiçbir meclis üyesine sormadılar. Bize de sormadılar. Ayıp değil mi? Nasıl içimize sindireceğiz? Hükümet saygı duruşunu yasakladı, çelenk koymayı yasakladı. Kadıköy Belediyesi’nin yaptırmış olduğu Atatürk Anıtı’nı kaldırıp, yerine kocaman bina yaptıracaksınız. Kime sordunuz? Niyetiniz nedir? Bu anıtı Kadıköy Belediyesi, Kadıköylüler’in parasıyla yaptırdı. Bunu kaldırıp Büyükşehir Belediyesi deposuna kaldıracaksınız buna izin vermeyiz. Bizimle konuşup, paylaşılmadı.

Bunları söylediğimiz zaman her şeye karşısınız diyerek eleştiriliyoruz. Nasıl karşı olmayalım? Kentin belediye başkanı olarak karşı olmazsam istifa ederim daha doğru olur. Biz Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı olarak ben, itiraz edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nden kim yetkiliyse gelsin bize bu projeyi anlatsınlar. Tartışalım, fikrimizi söyleyelim. Ben yaptım oldu demekle olmaz. Bunu kabul edemeyiz. Yeni bir projeyi gündeme getirmelerini bekliyoruz. Biz yasal haklarımızı kullanırız. AK Parti’li meclis üyesi arkadaşlarım bu planı savunuyorlarsa sözümüz yok. Zoraki savunmak zorundalar. Ama siz Atatürk Anıtı’nı kare içine alıp oraya bina koyuyorsanız biz bunu sorarız. Bunu Kadıköylülere ve Kadıköy Belediyesi’ne açıklamak zorundasınız.

x