Tuzlalı kadınlardan eşitlik çağrısı

- Yorumlar

Tuzla Esenyalılı kadınlar Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ile ilgili 2 Mart Pazar günü yapacağı şölen öncesinde dernekte bir araya gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Bunların ilkinde 8 Mart tarihçesini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Dernekte biraraya gelen kadınlar 8 Mart’a hazırlanırken neler yapabileceklerini ve hangi taleplerle katılacaklarını konuştular. Etkinliğe katılan kadınların arasında farklı işkollarında çalışan birçok kadın vardı. İşçi kadınlar, ev kadınlarının yanı sıra gündeliğe giden kadınlar… Hemen hemen her katılımcının söz aldığı bu etkinlikte hem sofralarını, hem türkülerini, hem de taleplerini ortaklaştırdılar.

Uzun yıllar fabrikalarda çalışmış olan Arife; kadın işçilerin fabrikalarda ezilmelerinin son bulması, kadına yönelik şiddetin bitmesini talep ederken bir taraftan da kadınların birleşmesi gerektiğini söylüyordu. Söz alan tüm kadınlar mutlaka “dernek çatısında birleşmeliyiz” demelerinin ardından kendilerine dair birçok sorundan bahsettiler. En büyük sorunlarının başını da ekonomik sıkıntılar çekiyor.

Ayşe abla yıllarca her işte çalışmış olmasına rağmen hala ekonomik sıkıntılar içinde yaşadığını anlatıyor. Çalışma alanlarında kadın-erkek eşitliğinin gerçek anlamda hayat bulması gerektiğini söylüyor.
Esra ise; iki çocuk annesi, daha önce hiç çalışmamış ve evdeki bütün yükün kendi sırtında oluşundan yakınıyor. İşin bu tarafının da çok zor olduğunu ama en can yakıcısının önemsenmemek olduğunu söylüyor. Esranın en büyük talebi kadın erkek eşitliğinin sözde kalmayıp bir an önce gerçekleşmesi.

Başka bir kadın arkadaşımız; hayatı boyunca şiddet görmüş olduğunu dile getirirken tüm kadınlar için kadına yönelik şiddetin son bulmasını, kadın cinayetlerinin bitmesini talep ettiğini söylüyor. Aynı zamanda bütün ezilen kadınların birlikte hareket etmesi ve bundan da korkmamaları gerektiğini belirterek ekliyor “dernek bizim için kaçınılmaz bir fırsat, burada bir araya gelmemiz gerekir”.

x