Kartal, Pendik, Maltepe dayanışmaları saat 15:00′da Kartal Meydanı’na çağırıyor

- Yorumlar

Kartal, Pendik, Maltepe dayanışmaları Kentsel dönüşüme, buradan elde edilecek ranta ve  çeteleşmeye dur demek için 2 Mart Pazar günü saat 15:00′da Kartal Meydanı’na çağırıyor 

Yaşam alanlarımız yağmalanıyor sloganıyla yola çıkan Kartal, Maltepe, Pendik ve Cevizli Tekel Dayanışması; kamu arazilerinin kentleşme politikaları sonucunda özelleştirilmesini ve imar yolsuzluklarını protesto etmek için 2 Mart Pazar günü saat 15:00′da Kartal Meydanında bir araya gelecek.

Kartal, Maltepe ve Pendik Dayanışması ortak olarak yayınladıkları basın açıklaması şu şekilde:

Herkes sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşama hakkına sahiptir. Herkes barınma hakkına sahiptir. Çevre ve kente ilişkin haklar bir insanlık hakkıdır. Bunu sağlamak devletin asil görev ve sorumluluğudur. Kent toprağını finansal kaynak olarak gören siyasi iktidarın yağmacı kentleşme politikaları sonucunda, kentlerimiz yaşanmaz hale gelmiştir. 11 yıldır ülkeyi tüccar zihniyeti ile yöneten AK Parti iktidarı, Eğitim, Sağlık, Çevre ve İmar politikaları ile bütün yaşam alanlarımıza saldırmaktadır. Kamu arazileri, kişiye özel ayrıcalıklı İmar Hakları ile yandaşlara peşkeş çekilmiş, oluşan rantın paylaşımında çıkan kavga sonucu 17 ARALIK yolsuzluk skandalıyla ayakkabı kutularında ortalığa saçılmıştır.

HIRSIZ VAR!!!! Bizim olanı, bizden çalınanı geri istiyoruz; parklarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, mahallelerimizi, derelerimizi tarihi ve kültürel varlıklarımızı geri istiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“HIRSIZ VAR!”

Kentsel dönüşüm projesinin ve özelleştirmenin yapıldığı kamusal alanlara dikkat çekilen basın açıklamasında “Hırsız Var!” denilerek şu örnekler verildi:

1) “Cevizli Tekel Kamusal Alanı, neredeyse bedelsiz olarak Özel Şehir Üniversitesine 49 yıllığına tahsis edildi.

Deprem toplanma alanımız ve şehir parkımız çalındı. HIRSIZ VAR!

2) Maltepe Sahili deprem gerçeğine rağmen 3.5 km doldurularak  kentin denizle ilişkisi kesildi.

Denizimizi çaldılar. HIRSIZ VAR!

3) Yunus Çimento Kamusal Alanı, TOKİ Bakanlığı tarafından yapılan özel planla yandaşlara satıldı.

Oluşan rant ayakkabı kutularında HIRSIZ VAR!

4) Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerinin birliğinden ve dayanışma geleneğinden korktukları için, devlet desteği ile çeteleştiler.

Barınma hakkımız çalınıyor. HIRSIZ VAR!

5) Kartal’daki mahallelerde kentsel dönüşüm dayatması ile vatandaş müteahhitlerin insafına terkediliyor.

Düşük ve orta gelirlilerin kent merkezlerinde yaşam hakları çalınıyor. HIRSIZ VAR!

6) Pendik Bosna Parkı, yapılaşmaya açılarak, ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor.

Sağlıklı Çevrede yaşam hakkımız elimizden alınıyor. HIRSIZ VAR!

7) Kartal, Pendik ve Tuzla’da bazı bölgeler, hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın “riskli alan” ilan edildi. Bu, yoksulların kent merkezlerinden sürgün edilmesidir…

Yaşam alanlarımızı alanlarımız çalınıyor… HIRSIZ VAR!

x