TEMA’dan Kartal Belediyesi’nin kırmızı solucan gübresi üretim alanına ziyaret

- Yorumlar

Kartal’da “Kırmızı Solucan Üretim Projesi”ni hayata geçiren Kartal Belediyesi, Tema Vakfı yetkilileri ve gönüllülerinden oluşan ekibi kırmızı solucan gübresi üretim alanında ağırladı.

Kırmızı solucan gübresi üretim alanını ziyaret eden ve solucan gübresinin önemi hakkında Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dilek Kars’tan bilgi alan Tema Vakfı yetkilileri ve gönüllüleri Kartal’da projenin uygulama aşamalarını da yerinde gözlemleme şansı yakaladı. Solucanların nasıl beslendikleri ve nasıl gübre oluşturdukları hakkında bilgi alan Tema Vakfı yetkililerine kendi bahçelerinde ya da evlerinde benzer bir sistemi kurmak için kırmızı solucan verildi.

Sebze ve meyve atıklarını toplayıp, kırmızı Kaliforniya solucanları (katı ve
sıvı) yardımıyla yüksek verimli gübreye dönüştürme işlemini gerçekleştiren Kartal Belediyesi, ilçede vatandaşlara hem ücretsiz kırmızı solucan veriyor, hem de parklarda, bahçelerde gübre olarak solucan gübresi kullanıyor. Böylelikle hem atıklar değerlendiriliyor, hem de yüksek verimli gübreler ile daha sağlıklı yeşil alanlara kavuşulmuş oluyor.

x