Kartal Yakacık Lisesi’nde boykot var

- Yorumlar

Yakacık Anadolu Sağlık ve Meslek Lisesi öğrencileri okul binalarının yıkıldıktan sonra 6 ayda yeni bir okul inşaatının sadece temelinin atılmasını protesto ederek, dün ders boykotu gerçekleştirdi. Derse girmeyen öğrenciler okul bahçesinde eylem yaptı.

DERSLERE GİRMEDİLER

Yakacık Anadolu Sağlık ve Meslek Lisesi öğrencileri geçen yaz tatilinde okulları yıkılınca yeni dönemde Hacı Bayraktar Lisesi’ne gönderildi. Burada ikili eğitim nedeniyle çok geç saatlere kadar derslerde kalan öğrenciler kendi okul binalarının inşaatına başlanması için harekete geçti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Eylül’de kendi okulunuzdasınız” sözüne rağmen, 6 aydır inşaata başlanmamasını protesto eden öğrenciler dün derslere girmedi. Okul bahçesinde toplanan öğrenciler, “Direnişe devam Vali’ye selam, Yakacık Lisesi direniyor ve o okul bizim hakkımız okulumuzu istiyoruz” yazılı pankart açıp ‘Yakacık Lisesi direnişin simgesi’ sloganı attı.

‘SORUN ÇÖZÜLENE KADAR EYLEM’

Okul bahçesinde yapılan açıklamada, “1999 yılı depreminden sonra yıkılması öngörülen fakat kolonlarla desteklendikten sonra geçen yaz bir bağışçı bulunması üzerine Yakacık Lisesi yıkıldı. Bize, yeni okul inşaatının 2014 yılı 2. dönem yapımı nın biteceği ve Yakacık Lisesi’ne geri taşınacağımız söylenmişti. Biz 2014 yılı 2. dönemindeyiz ve okulumuz hala temeli atılmış bir şekilde duruyor. Haziran 2013’te okulumuz yıkıldı ancak Vali enkazı kaldırmak için iş makinası bile göndermedi” denildi.

Temel atıldıktan sonra inşaatın ilerlemediğine dikkat çekilen açıklamada, inşaat başlayana kadar benzer eylemlerin yapılacağı belirtilerek eylem sonlandırıldı.

x