Gürkan: Maltepe’de yerel güçlerin bir araya getirilmesi önemli

- Yorumlar

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, yerel seçimlerde belediyelerin kazanılması kadar yerelde gençlik, kadın, emek ve demokrasi yana güçlerin bir araya getirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

İstanbul’un Maltepe ilçesinde, aydın, akademisyen ve sanatçılar biraraya geldi. “Emeğin, Çevrenin ve Kültürün Yaşatıldığı Kentler İçin Halkçı Belediyecilik” teması ile düzenlenen söyleşi, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da katılımı ile Emek Partisi Maltepe İlçe Örgütünde gerçekleştirildi. Maltepe İlçe Başkanı Enver Delibaş; “30 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler, ülkede gelişen siyasal süreç göz önüne alındığında emek ve demokrasiden yana güçler açısından önemli bir sınavdır” dedi. Seçimler nedeni ile yan yana gelen bu güçlerin birlikteliğinin, 1 Nisan’dan sonra da sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Delibaş; “Demokrasi güçlerinin dayanışması, seçimlere endekslenmemeli, aksine; bu dayanışma, birleşik bir emek cephesinin örgütlenmesi için, her geçen gün daha da büyütülmelidir” dedi.

‘SİSTEMİN YENİDEN İNŞAA SÜRECİ’

Selma Gürkan, güncel ekonomik ve siyasi durum değerlendirmesinden sonra, yerel seçimlere giden süreçte iktidar bloğu arasında yaşanan çatışmaya da değindi. “Oslo görüşmeleri ile başlayıp 17 Aralık’tan bugüne dek devam eden AK Parti-Cemaat çatışması ile kapitalist sistem, kendini yeniden inşa sürecindedir” diyen Gürkan; “İktidar bloğu arasındaki bu çatışma sürecinde, dün; bir araya gelmeyecek sermaye güçleri, bugün yeni ittifaklar ile bir araya gelmektedir” dedi. Türkiye’de demokrasinin önünde üç engel olduğunu kaydeden Gürkan şöyle devam etti: “Birincisi, tekçiliğe dayalı anlayışın karşısında, Kürt ulusunun kimlik mücadelesi, ikinci olarak laisizm yani inanç özgürlüğü ve son olarak da işçi sınıfının örgütlenmesi mücadelesi ile hak ve özgürlüklerine getirilen kısıtlamalardır.”

ROJAVA ÖRNEK

“Kürtler, Rojova’da; ne Esad ne de gerici çeteler ile yan yana gelmeyerek, kendi öz örgütlenmeleri ile diğer ulus ve kimliklere de örnek olacak antiemperyalist bir mücadele içerisindedir” diyen Gürkan; aynı zamanda bölgesel bir mesele olan Kürt sorunun demokratik çözümü sürecinde, bir halkın var olma mücadelesinin, emek ve demokrasi güçlerince desteklenmesinin, aynı zamanda bir sorumluluk ve zorunluluk olduğunu da kaydetti. Yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe dair de kadın mücadelesinin önemine de değinen Gürkan; “Kadın cinsinin, hak alma mücadelesi, demokrasi mücadelesinin de bir parçasıdır.” dedi. Kadın mücadelesinde oluşturulan mevcut platformlara, emek hareketinden gelen kadınların katılımının son derece önemli olduğunu kaydeden Gürkan; “Eminiz ki, emek hareketinden kadınların katılımı ile bu platformların rengi ve karakteri de değişecektir.” dedi. Konuşmasında, haziran ayaklanmasına da değinen Gürkan; “Gezi’den öğrendiğimiz pek çok şeyin en önemlisi şudur ki; emek cephesinde siyaset yapan partilerin önündeki görev, halkın adına çözüm üretmek değil, halk kitlelerinin değişim gücünün farkında olarak, siyaset yapabilme yetkinliğinin artırılmasıdır” dedi. Yerel seçimler sonucu, belediyelerin kazanılması kadar önemli olan diğer bir hususun da bu süreçte oluşturulan gençlik, kadın ve mahalle meclisleri ile emek ve demokrasiden yana olan güçlerin bir araya getirilmesi olduğuna değinen Gürkan; “Sermayenin rantçı belediyecilik anlayışının karşısında, bizler, emeğin, çevrenin ve kültürün yaşatıldığı, halkçı bir belediyecilik için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz” dedi. Diğer katılımcıların öneri ve görüşlerini paylaşması ile devam eden söyleşi, dayanışmanın büyütülmesi ve birleşik bir mücadele çağrısı ile son buldu.

x