HDP’den Kadıköy’de LGBT aktivisti aday

- Yorumlar

Halkların Demokratik Partisi Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Adayı ve LGBT aktivisti Asya Elmas,Türkiye’de ki diğer LGBT aktivistlerine yol gösteriyor.

Gezi Parkı direnişlerinden sonra kurulan ve Gezi’den güç alan HDP Türkiye’de aday belirleme konusunda devrim yaptı. LGBT aktivistleri,Alevi ,Süryani,Zaza,Roman Adaylar derken birleştirici bir parti haline gelen HDP’de ise en dikkat çeken 2.sıra Kadıköy Belediye Meclis Üyesi olan Asya Elmas oldu.

Hevi LGBT hareketinde ve Gezi Parkı direnişlerinde aktif olarak yer almış olan Asya Elmas bir çok kesim tarafından destek görüyor.

Asya Elmas kimdir?

“20.07.1981/ Mardin-Kızıltepe doğumluyum. 1993 yılında ailem ile beraber Gaziantep’e göç ettik. Ortaöğretimimi, Emine Konukoğlu İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Okulumu bitirdikten sonra çeşitli meslek dallarında çıraklık yaptım. 2000 yılında ailemden ayrılarak, İstanbul’a yerleştim. Değişim sürecimi tamamladıktan sonra cinsel kimliğimle yaşamaya başladım. Devlet ve toplum, biz trans kadınlara iş vermediğinden dolayı, seks işçiliği yapmaya başladım. On iki yıldır İstanbul’da yaşıyorum ve hayatımı seks işçiliği yaparak kazanıyorum. Taksim Gezi Parkı direnişine aktif olarak katıldım. Gezi Parkı’nda yaşadığım paylaşım, dayanışma, kolektif yaşamdan sonra dünyaya bakış açım değişti ve gezi direnişinde birçok fobimden arındım.

Mücadele etmeden kimsenin bir hak elde edemeyeceğini anladım. Bu toplumda Trans/LGBTİ bireylerinin de insanca yaşam haklarını savunmak ve yaşadığı yerellerde belediye imkanlarından daha iyi yararlanabilmeleri için belediye meclis üyesi adayıyım. Tabii ki biz LGBTİ’ler sadece kendimiz için değil, bu toplumda yaşayan ezilen ve ötekileştirilen herkesin hakkını savunmak ve daha insanca bir yaşam sürmeleri için mücadele veriyoruz. Ben, bu toplumda ötekinin ötekisi bir bireyim. Ezilmenin, dışlanmanın ve yok sayılmanın ne demek olduğunu çok iyi bilen biri olarak, bu toplumda kimsenin hakkının gasp edilmemesi ve yaşadığı yerelde daha iyi hizmet alabilmesi için aday oldum. Umarım adaylığım hem biz LGBTİ’ler, hem de toplumun geneli için hayırlı olur.”

x