Greif işçileri 8 Mart’ta da direnişe devam ediyor

- Yorumlar

İşçi kadınlar bu yıl 8 Mart’ı büyük direnişlerle karşılıyorlar. Türkiye’nin dört bir yanında patlak veren işçi direnişlerinin de en ön saflarında yer alıyorlar. Kendilerini bu sistemin “en zayıf halkası” olarak tarif ediyor kadınlar, sistemi orta yerinden kırabilecek halka yani…

Direnişçi kadın işçiler, “Kaybedecek bir şeyimiz yok, bu nedenle de mücadelenin en önünde yer alıyoruz” diyerek tüm kadınları her alanda örgütlenmeye çağırıyorlar. Sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe geçen Zorlu Tekstil, Punto Deri, Luna Elektrik işçisi kadınlar ile 8 Mart’ı konuştuk.

Emel Özyön (Greif İşçisi): Direnişimiz 27. gününde kararlı bir şekilde sürüyor. Hiçbir şekilde kırılma, bölünme parçalanma gibi bir durumumuz yok. Fabrikamızı terk etmek istemiyoruz. 8 Mart’ı fabrikamızda kutlayacağız. Kadınlara karşı daha fazla baskı uygulanıyor.

Fiziksel olarak yapamayacağımız işle yaptırılıyor. Hastamız olduğu zaman izin alamıyoruz. İzin istediğimiz zaman bize direk kapı gösteriliyor. İşinize gelmiyorsa bırakıp gidersiniz deniliyor. Biz bu nedenle bu direnişte daha ön plandayız. Daha fazla dirençliyiz. Onurumuz, geleceğimiz ekmeğimiz, haklarımız için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

x