Kuşdili Çayırı’nda halk kaçak inşaatı ‘mühürledi’

- Yorumlar

7 Mart Cuma günü Boğa’da bir araya gelen Kadıköylüler “Kuşdili bizim Kadıköy bizim” sloganlarıyla kaçak inşaata yürüdüler ve inşaatı mühürlediler. Şantiyenin kapısına ‘Kaçak inşaat, halk mühürledi’ yazılı pankart asıldı

kusdili2Yürüyüş boyunca ‘Kuşdili bizim, Kadıköy bizim’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganlarının yanında Eskişehir’de direnenler ve sağlık durumu ciddiyetini koruyan Berkin Elvan da unutulmadı. Kadıköylüler şantiye alanına girerek çeşitli yazılamalar yaptılar. Platform adına yapılan açıklamada “Kuşdili’nin yok edilmesine sessiz kalmayacağız” denildi.

kusdili43. derece SİT alanı olan Çayı’da değişiklik yapılabilmesi için imar planına işlenmesi ve Koruma Kurulu’ndan izin alınması gerekiyor. Platform İBB’nin inşaatı bunları yapmadan kaçak olarak sürdürdüğünü ifade ediyor.

İBB yasa dışı inşaat yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy ilçesinde bulunan ve doğal SİT alanı olan tarihi Kuşdili Çayırı’nda onaylanmış, yasal bir plan olmaksızın ‘ıslah’ adı altında Kurbağalıdere’nin yatağını değiştirmek için inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

Kuşdili Platformu, sürdürdüğü mücadelesinde SİT alanında dere yatağı değiştirmenin tehlikelerine dikkat çekerek İBB Başkanlığı ve İBB Fen İşleri Alt Yapı Hizmetleri biriminden, yapılmakta olan inşaat faaliyetinin onaylı planını talep etti. Ancak yasal süre içinde kendilerine hiç bir belge sunulmadı.

Platform aynı taleple Kadıköy Belediye Başkanlığı’na da müracaat etti. Kadıköy Belediyesi’nden verilen yanıtta ise, Kurbağalıdere’de yürütülen inşaat faaliyetinin onaylı uygulama planının olmadığı anlaşıldı. Platform bunun üzerine eylem çağrısı yaptı.

Kuşdili bizim Kadıköy bizim

Kuşdili Çayırı daha önce AVM projesiyle gündeme gelmişti. Kuşdili Çayırı için AVM ve 150 bin metrekarelik inşaat alanı içeren imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ocak 2013’te onaylanmış, Kadıköylüler yaptıkları eylemler ve kurdukları platformla mücadeleye başlamıştı. Mayıs 2013’te Bakanlık planda kısmi değişiklikler yaptı, ancak AVM alanını korudu. Meslek odalarının ve Kadıköylülerin itirazları üzerine İBB Temmuz 2013’te hazırladığı imar planında AVM öngörmedi ancak alanın yarısının altına otopark yapılması planda yer aldı. Bu plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından henüz onaylanmadı.

x