Roman kahramanları 21 Aralık 2012’de buluşuyor

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun geleceği iddia ediliyor. Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi 21 Aralık 2012’de yepyeni bir başlangıca ev sahipliği yapacak.

21 Aralık 2012 Maya takvimine göre dünyanın sonunun geleceği gün. Herkes gerçekten kıyametin kopup kopmayacağını merak ediyor. Aynı gün ise Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi 21 Aralık 2012’de yepyeni bir başlangıca ev sahipliği yapacak.

Koordinatörlüğünü Kültür Bakanlığı, Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi’nin yaptığı projeyle artık 21 Aralık “Dünya Roman Kahramanları Günü”, aynı hafta da “Dünya Roman Kahramanları Edebiyat Festivali” olarak kutlanacak.
Dünya Roman Kahramanları Günü Edebiyat Festivali’nin ilki 21 Aralık 2012 tarihinde Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleşecek. İlk yılın konusu ise Balkan Savaşı’nın 100. yılı olması sebebiyle “Balkan Barışı” olarak belirlendi. Festivale Bulgaristan, Romanya, Kosova, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Arnavutluk, Hırvatistan’ın kültür bakanları ile ünlü romancıları, eleştirmen ve gazetecileri davet edildi.

ONUR YAZARI ADALET AĞAOĞLU

Festivalde her yıl sürdürülmek üzere edebiyat tarihinde yer edinmiş bir roman yazarı konuk edilecek. Bu yıl, Türk edebiyatının klasiklerinden olan Adalet Ağaoğlu “Onur Yazarı” olarak festivalde ağırlanacak.

21-23 Aralık 2012 tarihleri arasında kutlanacak olan Dünya Roman Kahramanları Günü Edebiyat Festivali kapsamında; söyleşiler, paneller, tiyatro gösterileri, sergiler, konferanslar, geziler, Maltepe Üniversitesi’nde ve İstanbul’un tarihi dokusunda gerçekleştirilecek.

Projeyle dünyanın çeşitli dillerinde yazılan romanların yazarları etkinliklere konuk edilip edebiyat aracılığı ile uzun vadede kültürler arası işbirliğinin sağlanması hedefleniyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ve 9 Balkan ülkesinin kültür bakanlarının da katılımının beklendiği açılış töreni ve basın toplantısı 21 Aralık 2012 Cuma günü Maltepe Üniversitesi Dr. Reşit Galip Salonu’nda gerçekleşecek.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar