Başkan Altınok Öz’den Cevizli Meydanı’na Eyfel Kulesi modellemesi

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz Cevizli Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşlarla görüştü. Cevizli Mahallesi esnafını tek tek dolaşan Başkan Altınok Öz, onlarla sohbet etti, sıkıntılarını dinledi.

Altınok Öz Cevizli Meydanı’nı Halka Anlattı

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yaptığı konuşmada, “ 2010 yılından sonra Prof. Dr. Semih Eryıldız başkanlığında bir heyet oluşturduk ve 4 mahallenin merkezi olarak düşünülen bu yerde, Cevizli, Orhantepe, Atalar ve Esentepe Mahalle muhtarları, mahalle birim başkanları ve mahallelilerle toplantılar yapıldı. Bu toplantılar sonunda buranın fonksiyonunun ne olması istendiği soruldu ve gördüğünüz Ceviz Meydanı Projesi geliştirildi. Bu proje, 15 dakika yürüme mesafesi yani 1 kilometre mesafede olan 4 mahalleye hitap edecek şekilde tasarlandı. Biz, Bankalar Caddesi’nde kurulan pazarı kaldırarak acil durumlarda itfaiye, ambulans gibi araçların pazar nedeniyle sokaklara girememesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaması için bu alanı pazar alanı olarak düşündük. O zaman ‘Acaba pazar alanını buraya mı koyalım yoksa Adliye binası, Kavaklı Camii ve hastanenin otopark ve trafik sorununu giderecek yanındaki spor alanına bir fonksiyon mu yükleyelim?’ demiştik. ‘O spor alanının alt katını, yolun altını otopark yapalım. Yolun hizasını Salı günleri pazar alanı yapalım. Yolun üst kısmına hastane kotuna da top sahası yapalım” dedik. Ama maalesef Sağlık Bakanlığı uygun görmediği için geçerli olmadı. O projeyi de bu alanda düşünerek bir meydan projesi geliştirdik. Bu meydan projesinde alt kata halkımız yüzme havuzu istedi. Yüzme havuzu var, otoparkı var, kottan yararlanarak alışveriş merkezi var. Alışveriş merkezi derken AVM’den bahsetmiyorum. Geçmişimizde Selçuklu’da, Osmanlı’da var olan bedesten türü çarşı – pazardan bahsediyorum. Gördüğünüz gibi bir yaşam alanı tribünüyle, etkinliklerin yapılacağı alanın üzerine de mahalleye ismini veren ceviz yaprağını yansıtan bir dizayn yapıldı. Ve bu yüzden de adını Ceviz Meydanı koyduk” dedi.

Ceviz Meydanı’nda Eyfel Kulesi Modeli Teras

Ceviz Meydanı’nın ayrıntıları hakkında mahalle sakinlerine bilgi veren Başkan Altınok öz, “ Dört direk üzerine kurulu kafe bulunan alanda bir seyir terasımız var. Asansörle terasa çıkılacak. Bunu niye düşündük? Parisliler bir demir yığını oluşturmuşlar. Adına Eyfel Kulesi demişler ve o kule kanalıyla milyarca dolar para kazanıyorlar. Ama bizim buradaki amacımız para kazanmak değil, vatandaşlarımızın denize inmeden buradan denizi seyredebilmesi, parkını rahatlıkla kullanabilmesi, oturup çayını içmesi ve huzur bulması. Şu an ihale aşaması bitti. İhaleye çıkılıyor. Yakında bu arsanın etrafının kapandığını göreceksiniz ve bu sene hafriyat alımı ve temel atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

BASKAN OZ CEVIZLI MAHALLESI ZIYARET (7)

BASKAN OZ CEVIZLI MAHALLESI ZIYARET (9)

BASKAN OZ CEVIZLI MAHALLESI ZIYARET (3)

x