Kartal Soğanlık’ta Lale Günleri

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, lalenin doğduğu yer olarak bilinen ve adını lale soğanından alan Kartal Soğanlık’ta 3.Lale Günleri etkinliğini düzenledi. Lale, nergis, sümbül ve çiğdem soğanından oluşan 20 bin çiçek halka ücretsiz dağıtıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün katıldığı 3 Lale Günlerine CHP Kartal İlçe Başkanı Kamer Gök, CHP İl Yöneticisi Özgür Nas, Belediye Başkan yardımcıları, Başkan Danışmanları, Belediye birim müdürleri, Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkan ve yöneticileri, Mahalle Muhtarları ve Kartal halkı yoğun ilgi gösterdi.

Fotoğraflar için tıklayın

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün özel girişimleriyle projeye dönüşen ve geleneksel hale gelen “Kartal Lale Günleri”nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Kartal’da Lale Günleri’nde üç yılda binlerce lale soğanı Kartal halkına hediye edildi. 1676’lı yıllarda adını lale soğanlarından alan, Çalık Ahmet tarafından kurulan Soğanlık, Osmanlı saraylarının bahçelerini süsleyen lalelerin doğal yetişme alanıydı. “Soğanlık’tan Saraylara Giden Zarafet” başlığıyla gerçekleşen ve halk oyunları gösterileri ile ilgi bulan Kartal Lale Günleri’nde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık halkı tarafından sevgiyle karşılandı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yaptığı konuşmada, “Sevgili Kartal’lılar ‘Lale günlerinin bu yıl üçüncüsünü düzenliyoruz. 3 yıl önce bu işe başladığımızda birkaç kişinin haberi vardı. Şimdi görüyorum ki, Soğanlık lalesine sahip çıkıyor, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihini bilmeyen millet yok olmaya mahkûmdur. Yerel yöneticiler o kentin tarihini bilmek zorundadır. Soğanlık adı nereden geliyor dediğimizde insanlar buranın adının nereden geldiğini bilmiyorlardı. Bu mıntıka 1676 yılında Çalık Ahmet Paşa’nın kurduğu bir mıntıka ve yerleşim yeridir. Daha sonra Haseki Sultan rahatsızlanınca havası, suyu çok iyi olan Soğanlık’a tedavi olmak için geliyor ve yerleşiyor. İşte Gümüşpınar’daki cami, çeşme ve hamam o nedenle kuruluyor. Soğanlığın lale soğanı saraya gidiyor ve 1702 yılından 1720 yılına kadar bir devre ismini veriyor: Lale Devri. İşte o lale devrinin Sadrazam’ı da Nevşehirli Damat İbrahim Paşa. Belediye Başkanınız da Nevşehir’li ya, bu laleyi keşfedenler ne hikmetse, ne İstanbullular, ne de Kartallılar. Laleyi Nevşehirliler keşfediyor. İşte o saraydaki lale Hollanda’lı biri tarafından Hollanda’ya götürülüyor ve dünya laleyi Hollanda lalesi olarak tanıyor. Hâlbuki lalenin çıkış yeri anavatanı burası. Onun için lalemize sahip çıkacağız. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı lalelere de sahip çıkacağız ama herkes bilecek ki, lale Kartal Soğanlık Mahallesi’nin lalesidir. Dolayısıyla buradan sesleniyorum; Büyükşehir Belediyesi kimde olursa olsun, Soğanlığı unutmamak zorundadır. Soğanlık adı lale soğanından gelmektedir. Arkamızdaki dini tesis alanı altında iki kat otoparkıyla beraber yapılacak ve bu lale soğanlarını dağıttığımız alanda altında otoparkıyla, parkıyla, laleleriyle bir kent meydanı olacak. Yeni dönemde bu etkinliklerin festival havasında devam edeceğini belirtiyor. Bu etkinliğe katılan herkese sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevlilerince binlerce lale, nergis ve çiğdem soğanı halka dağıtıldı. Dağıtım sırasında Başkan Öz’e vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Başkan Öz vatandaşların gösterdiği ilgi ve sevgiye teşekkür etti.

x