Ali Kılıç’tan dar gelirliye 600 TL ilçeye ‘meydan’ sözü

- Yorumlar

Ali Kılıç, insan odaklı hizmet anlayışını uygulamak için düğmeye bastıklarını belirterek, kentsel dönüşümden trafiğe, engellilerden sokak hayvanlarına pek çok konuda farklı projeleri olduğunu açıkladı. Maltepe’de, yolun (E-5) üstü ve altı diye iki bölge bulunduğunu ve bu bölgelerin ihtiyaçlarının farklı olduğunu dile getiren Kılıç, 18 mahalleyi dolaşarak sorunları belirlediklerini ve bunlara göre proje geliştirdiklerini kaydetti.

Engellileri önemsiyoruz

Maltepe’nin meydansız bir ilçe olduğunu anımsatan Kılıç, şunları kaydetti: “İlçe üç yol ağzında. Solda küçük bir meydan kalmış durumda. Trafik bu noktada da önemli sorun. Toplu taşıma araçları devamlı trafikte kalıyor ayrıca vatandaşlar yürüyecek alan bulamıyor. Bu meydanı yeniden planlamak istiyoruz. Ama bunu meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının onayını alarak her aşamasında danışarak yapacağız. Bu noktada trafiği de yerin altına alma projemiz var.

Trafiğin büyük kısmını akar hale getirip lambalardan kurtaracağız. Minibüsleri de yer altından geçirip ayrıca burada otoparklar inşa edeceğiz. Hem trafiği rahatlacağız hem de meydanı sadece yayalara bırakacağız. Meydanda başlayıp Beşçeşmeler’e kadar devam eden tarihi bir alan var. Bu alanı da yeniden tasarlayıp Maltepeli’lerin huzur içinde alışveriş yapmasını sağlayacağız.”
Kılıç, seçildiklerinde hayata geçirecekleri diğer projeleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Maltepe’de 9 bin 500 resmi engelli kardeşimiz bulunuyor. ‘Üreten Engelliler Merkezi’mizde çalışarak üretime katkıda bulunmalarını sağlayacağız. Onlara maaş vererek aile bütçelerine katkı yapacağız. Ayrıca bu merkezin yanında engelliler için bir de bakım ünitemiz olacak. Engellilerle ilgili çalışmaları çok önemsiyoruz.

Ayrıca her mahalleye iki kreş ve onlara bağlı oyun odası planlarımız var. Dar gelirli ailelerin çocukları da kreşten yararlansın istiyoruz. Herkesin eşit eğitim hakkı var. Bunu sağlamak ana hedeflerimizin başında geliyor. Ayrıca şu anki CHP’li belediye başkanı Mustafa Zengin’in başlatmış olduğu 65 yaş üzeri vatandaşlara yönelik ‘panik butonu’ çalışmasını devam ettireceğiz.

Altın Kart’a devam

Sağlık sorunu olan vatandaşlar, evlerine yerleştirilen bu butona basınca ambulans geliyor.
Halen devam eden Altın Kart projesini genişletip zenginleştireceğiz. Altın Kart’a aylık 600 TL kredi yükleyip bunu yoksul ve dar gelirli ailelere dağıtacağız. Beş bin aileye ulaştırılacak. Kadınlar, Maltepe sınırları içinde her yerde bu parayı özgürce kullanabilecek. Bundan esnafın yararlanmasını da istediğimiz için bu paranın ilçe sınırları içinde harcanmasını sağlayacağız.

Ayrıca Maltepe’nin üst tarafında kent orman projemiz var. Mesire alanı olarak halkın buluşma noktalarından biri olacak. Sokak hayvanları için yaşam köyü de düşünüyoruz.”

‘Beş dakika düşünün beş yıl pişman olmayın…’

Maltepe Belediye başkan adayı CHP’li Ali Kılıç, ilçenin nüfusunun 550-600 bin arasında değiştiğini belirterek, seçmen sayısının ise 380 bin olduğu bilgisini verdi. Kılıç, seçimde sloganlarının da ‘Maltepe seninle değişecek’ şeklinde olduğunu aktardı. Gündemi de değerlendiren Kılıç, yolsuzluk konusunda söylenen rakamların dudak uçuklattığını ve vatandaşın beş yılda bir ayağına gelen fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Kılıç, “Ben sandığa giderken bin kere düşündürecek bir sloganı ön plana çıkardım. ‘Beş dakika düşünün, beş yıl pişman olmayın’ diyoruz. Biz Maltepe’de insan odaklı hizmet anlayışını benimseyeceğiz. Bütün ekibimizle halka her zaman daha yakın olmak için çaba göstereceğiz. Her telefona yanıt verilecek, her talep karşılanacak” şeklinde konuştu.

x