Bazı alanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda

- Yorumlar

Kartal’da bazı caddeler ve meydanlar arasında ciddi şekilde temizlik ve düzen farkı bulunuyor. Bazı meydanlarda bu fark çok ciddi şekilde hissedilir durumda. Örneğin güzel çevre düzenlemesine sahip Yakacık Meydanı ve Kartallı Kazım Meydanı’na nazaran Kartal Meydanı’nda kimsenin sevmediği ve görüntü bozukluğu yaratan turuncu konteyner tuvaletler bulunmaktaydı.

Bu farklılıkların temel sebebini araştırdığımızda önümüze İstanbul Büyükşehir Belediyesi faktörü çıktı. Buna göre Kartal Meydanı gibi bazı meydanlar ve ana caddeler AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğu için Kartal Belediyesi’ne bağlı alanlar ile aynı kalitede hizmet göremiyorlar.

Başkan Öz, İlçe belediyeleri yanında Büyükşehir Belediyesi’nin de yasa ile düzenlenen sorumlulukları bulunduğunu anımsatarak şunları söyledi:

Özellikle ana arter olarak tanımlanan ulaşım yollarının örneğin Çanakkale Caddesi, Atatürk Caddesi gibi yollar ile Sahil meydan alanı gibi yerlerde her türlü tasarruf Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanı içine giriyor. Temizliğinden çiçeklendirmeye, ağaç vs. kadar Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda ve yasal olarak ilçe belediyesi bir şey yapamıyor. Ama orada bozuk asfalttan, çiçeksiz alana vatandaş durumu yerel belediye sorumluluğu gibi değerlendiriyor. Ayrıca İSKİ, İGDAŞ gibi kurumların ilçe sınırları içinde çalışmaları için ruhsat aldıkları yer de Büyükşehir Belediyesi. Bir yerde açılıp onarımı yapılan yer varsa o yer ile ilgili yapım, yama, onarım gibi işlerde Büyükşehir’in yapması kanunen düzenlenen bir durum. Ama yol açıldı, kapandı, yapılmadı. Vatandaş haklı olarak yolun bir an önce yapılmasını istiyor, sorumluluk Büyükşehir Belediyesi’nde… Çünkü ruhsatı ve o kazı ile ilgili harcı Büyükşehir alıyor. Hızla yapması gerekiyor. Bu gibi durumlarda akla ilk ilçe belediyeleri geliyor ama ilçe belediyelerinin sorumluluğu yasa ile verilen yetkilerdir.

x