Altınok Öz: Deprem dönüşümünü halkla birlikte başardık

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık Orta Mahalle esnafı ve halkıyla buluştu. Mahalleliler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Başkan Altınok Öz, mahallede bulunan iş yerlerini ve esnafı tek tek dolaşarak sohbet etti, sıkıntılarını ve beklentilerini dinledi.

Kartal Belediyesi’nin 5 yılda yaptığı çalışmaları ve projelerini anlatan Başkan Altınok Öz, “Deprem dönüşüm, yerinde dönüşüm ve kentsel dönüşüm konusunu en iyi bilen belediye Kartal Belediyesi’dir. Kartal’da deprem dönüşümü sorunsuz şekilde devam ediyor. Biz seçim bildirgesinde ‘Kartal’da Depremi Birlikte Yeneceğiz’ demiştik. Kartallıların onaylamadığı hiçbir projeye ‘Evet’ demedim. Deprem dönüşümünü halkla birlikte başardık. Kartal’da ve diğer ilçelerde önümüzdeki dönemde uzmanlar için yol gösterici olsun, kaynak olsun diye Kartal’da deprem dönüşümünün kitabını yazdık. Göreve geldiğim günden bu yana Kartal halkı için gece gündüz çalıştım. Kartallıların huzurlu, güvenli ve komşularından ayrılmadan yaşamaları için çaba sarf ettik. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımız hızlı şekilde devam edecek” dedi.

Soğanlık Orta Mahalle’nin, geçmiş dönemlerde belediye hizmetlerinden yeterince faydalanamadığını ifade eden Başkan Altınok Öz, “ 5 yıllık dönemimiz boyunca 18 bin 335 ton asfalt döktük ki bunu yaparken öncelikle yağmur suyu kanallarını dikkate alarak 273 metre yağmur suyu kanalı döşedik. Orta Mahalleli vatandaşlarımızın modern bir kent estetiği ile buluşması için 9 bin metre bordür ve 10 bin m2 kilit taşı döşedik. YKYM ‘de bir Çocuk Gelişim Merkezi yapıldı. Çocuklarımızın özgürce spor yapmaları ve sağlıklı ortamlarda zaman geçirmeleri amacıyla Şehit Oktay Kelle Parkı’nda basketbol sahasının yanı sıra park içinde koşu parkı yaptık. Kutsal günlerimizde aşımızı, soframızı paylaştık. Eskiden merkezde açılan iftar çadırını biz, mahallelere taşıdık. 5 yılda 50 bin vatandaşımızla beraber iftar açtık “ dedi.

Soğanlık Orta Mahalle’de vatandaşların sevgi ve ilgisiyle karşılanan Başkan Altınok Öz, yolda karşılaştığı vatandaşlarla sohbet etti, onları dinledi ve fotoğraf çektirdi.

Kastamonululardan Başkan Altınok Öz’e Tam Destek

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık Orta Mahalle’de bulunan Kastamonu Cide Derneği Başkanı Nevzat Ece ve dernek yöneticileriyle bir araya geldi. Başkan Altınok Öz, 5 yıldır Kartal’da derneklerin yolunu açmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek “ Dernekçilik zor iştir. Kartal Belediyesi olarak derneklerle yakından ilgileniyoruz. Derneklerin önünü açmak için çalışmalar yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Kastamonu Cide Derneği Başkanı Nevzat Ece ise Başkan Altınok Öz’ün ziyaretinden memnun olduğunu ve her zaman yanında olacaklarını belirtti.

Başkan Altınok Öz, Soğanlık Orta Mahalle’ye gerçekleştirdiği ziyareti keyifli şekilde noktalarken mahalle halkına ve esnafına, kendisine gösterdiği sevgi ve duyduğu güvenden dolayı teşekkür etti.

Başkan Altınok Öz, site sakinleriyle buluşmaya devam ediyor

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Petrol İş Mahallesi’nde bulunan Yakutlar Sitesi sakinleriyle bir araya geldi. Site sakinlerine deprem dönüşümünü anlatan Başkan Altınok Öz, beş yılda Kartal Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları da örnekleriyle vatandaşlarla paylaştı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Yakutlar Sitesi’nin dönüşümle ilgili sorularını da yanıtladı.

BAŞKAN ALTINOK ÖZ YAKUTLAR SİTESİ TOPLANTI (2)

“Deprem ve kentsel dönüşüme arkanızı dönmeyin” kitabı dönüşüme ışık tutacak

Göreve geldiği günden beri vatandaşlarla yapmış oldukları toplantıları kayıt altına aldıklarını belirten, gelecekte her kesime bu konu ile ilgili başvuracakları bir kaynak bıraktıklarını ifade etti. “Deprem ve kentsel dönüşüme arkanızı dönmeyin” adını verdikleri kitabı hazırladıklarını söyleyen Başkan Altınok Öz, “2009 yılından bugüne kadar bütün kentsel dönüşüm toplantılarımızı kayıt altına alıyorduk ve bu toplantılardaki konuşmalarımızı deşifre ettirdik. Bu toplantılarda biz ne söylemişiz, vatandaş ne söylemiş, daha sonraki toplantılarda biz ne söylemişiz, vatandaş ne söylemiş? Yani anlayışta, düşüncede bir değişim var mı? Biz doğru anlatabilmiş miyiz? Onlar doğru algılamış ve doğru isteğe doğru yönelmiş mi? Bunları ortaya koyalım istedik. Şehir plancıları ve yerel yöneticiler, ellerinde başvuracakları bir kitap olsun istediler. Bu doğrultuda ‘Deprem ve kentsel dönüşüme arkanızı dönmeyin’ adını verdiğimiz ve dönüşüme ışık tutacak bir kitap çıkardık.” dedi.

“Yaşam Hakkı için İmar transferini Hayata Geçirdik”

Kartal’da dönüşümün sağlıklı ve güvenli olabilmesi için önce vatandaşlara tapularını verdiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Kartal’da dönüşümün sorunsuz yaşanması için önce vatandaşların tapularını verdik. Önce tapu sonra yapı anlayışıyla yaşam hakkı için imar transferini ortaya koyduk. Dönüşüm her türlü şeklini Kartal’da uyguladık. Dönüşebilecek sitelerin nasıl dönüşebileceklerine yardımcı olduk. Belediyemizin resmi internet sitesine “Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı”nı koyarak vatandaşlarımıza bu konuda destek olduk. Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü kurarak vatandaşlarımızın dönüşümü için her konuda onlara yardımcı olmaya çalıştık” diye konuştu.

“Kartallı Kazım Meydanı’nı yaptık”

Petrol İş Mahallesi’ne yapılan yatırımlardan da bahseden Başkan Altınok Öz, “Kartal’da bir ilçenin meydanlarıyla sosyalleşeceğini savunarak 2011 yılında 8 bin dönümlük alana Kartallı Kazım Meydanı’nı yaptık, Kartallı Kazım’ın heykelini parka koyduk. Kartal genelinde yeşil alanlarımızı ikiye katladık. Güneş enerjili aydınlatma sistemi ve otomatik sulama sistemini hayata geçirdik ve tasarruf sağladık. Mevlana Camii’ne bakım ve onarım çalışması yaptık, caminin bahçesindeki ağaçları budayarak vatandaşlarımız için masa ve bankların montajlarını gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin rahat ve güvenli bir ortamda eğitim almaları sağlamak için elimizden geleni yaptık. Teğmen Burak İlköğretim Okulu, Yavuz Selim İlköğretim Okulu, Süleyman Demirel Lisesi’nde bakım ve onarım çalışmaları yaptık. Bu okullarımızın yanı sıra Şehit Hüseyin Ağırman Endüstri Meslek Lisesi, Kartal Endüstri Meslek Lisesi’nde çevre düzenlemeleri yaptık. Bazı okullarımıza çocuk oyun takımlarını kurduk, bankların montajını gerçekleştirdik.” dedi.

Başkan Altınok Öz, Sivaslılara deprem dönüşümünü anlattı

BASKAN ALTINOK ÖZ SİVASLILARA DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI (2)

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Hürriyet Mahallesi Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köylüleri Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nin konuğu oldu. Başkan Altınok Öz’e CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Özgür Nas, Doğan Çakmak eşlik ettiler.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, dernekte yaptığı konuşmada Kartal’da deprem dönüşüm, yerinde dönüşüm ve kentsel dönüşümü anlattı. Kartal’ın dönüşmesi için 2009 yılından itibaren Kartal’daki sitelerle dönüşüm toplantıları düzenlediklerini kaydeden Başkan Altınok Öz, “2009 yılında biz Kartal’da halkla buluşmaya başladık. 2009 yerel seçimlerine girerken belediye başkanı olarak seçim bildirgesine ‘Depremi birlikte yeneceğiz’ dedik” diye konuştu.

“Türkiye’de ilk Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü kurduk”

Kartal Belediye Meclis’inden kira yardımı çıkardıklarını ancak Sayıştay tarafından kabul edilmediğini, dönüşümün sağlıklı olabilmesi için Türkiye de belediyelerde ilk olarak Kartal Belediyesi bünyesinde ‘Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü kurduklarını vurgulayan Başkan Altınok Öz, “Van Erciş depremi olmadan Kartal Belediyesi Meclisi’nden sosyal yardım bünyesinde kira yardımı çıkarmaya çalıştık. Sayıştay ‘Siz böyle bir yardım yapamazsınız’ dediler” diye konuştu.

“Yerinde dönüşüm siyasi literatüre bizim soktuğumuz bir olgudur”

BASKAN ALTINOK ÖZ SİVASLILARA DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI (3)

Başkan Altınok Öz, göreve geldiği günden beri yapmış oldukları toplantıları kayıt altına aldıklarını belirterek gelecekte her kesime, bu konu ile ilgili başvuracakları bir kaynak bıraktıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“ 2009 yılından bugüne kadar bütün kentsel dönüşüm toplantılarımızı kayıt altına aldık ve bu toplantılardaki konuşmalarımızı deşifre ettirdik. Biz ne söylemişiz, vatandaş ne söylemiş, daha sonraki toplantılarda biz ne söylemişiz, vatandaş ne söylemiş. Anlayışta, düşüncede bir değişim var mı? Biz doğru anlatabilmiş miyiz? Onlar doğru algılamış ve doğru isteğe doğru yönelmiş mi? Bunları ortaya koyalım istedik. Daha önemlisi sosyologlar, psikologlar, şehir plancıları ve yerel yöneticiler ellerinde başvuracakları bir kitap olsun istediler. Bu konuda ilk kitabımıza ‘Deprem ve kentsel dönüşüme arkanızı dönmeyin’ adını verdik. Bu konuda oldukça deneyimliyiz. Mütevazı olmaya gerek yok. Bakanlığın da, yetkililerin de, bizim partililerin de kabullendiği gibi ‘Dönüşüm’ kelimesini en iyi bilen ve uygulayan belediye biziz. ‘Yerinde dönüşüm’ siyasi literatüre bizim soktuğumuz bir olgudur.” dedi.

“Önce tapu sonra yapı dedik”

“Kartal’da deprem dönüşümü ve yerinde dönüşümün sorunsuz yaşanması için vatandaşlara tapularını verdik” diyen Başkan Altınok Öz, yaşam hakkı imar transferlerini hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kartal’da ‘Önce tapu sonra da yapı, yaşam hakkı için imar transferi’ sloganlarını ürettik. Bizim imara açacağımız arsalarımız yok. Kartal’ın kuzeyi Aydos Ormanı, doğusu Pendik, batısı Maltepe’dir. Biz sadece dönüşüm şekillerini ortaya koyarız. Yatırımcının önünü açarız. Dönüşebilecek siteler nasıl dönüşeceklerse onları tespit eder, o konuda yardımcı oluruz. Müteahhit ve ihale aşamasına kadar Kartal Belediyesi vardır. Ondan sonra şahıslarla müteahhitler sözleşme taslağına uyarak gerekeni yaparlar. Biz belediyenin resmi internet sitesinde “Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı” hazırladık. Bugüne kadarda bu taslağın önüne geçen bir sözleşme taslağı ile karşılaşmadık. Vatandaşların haklarını koruduk” dedi.

x