Pendik’e dev spor tesisi Kartal’a onun tuvaleti

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Özel İdaresi ve çeşitli devlet kurumlarının Kartal ile Pendik arasında ayrımcılık yaptığı yönünde söylentiler hızla yayılıyor. Son dönem gerçekleşen olaylar ise bu söylentileri iyice ayyuka çıkardı.

Geçtiğimiz hafta AK Partili Pendik Belediyesi’ne bağlı Esenler Mahallesi’nde temeli atılan bir spor tesisi büyük tartışmalara neden oldu. İl Özel İdare tarafından Esenler Mahallesi’ne çok sayıda sporun bir arada yapılmasına imkan veren yeni bir kompleks inşa edilecek. Spor tesisinin temel atma törenine İl Genel Meclisi Başkanı Av. Hüsamettin Koçak ve AK Parti Grup Başkanvekili Mihribah Belma Satır da teşrif ettiler.

Av. Hüsamettin Koçak’a soruyoruz!

Pendik’te art arda temeli atılan ve/veya açılışları yapılan hali hazırda bir çok spor tesisi olmasına rağmen, İl Özel İdaresi tarafından Pendik’e yeni bir spor tesisi yapılacak olması Kartal halkına haksızlık değil midir?

Pendik’te geçtiğimiz hafta 15 Milyon TL’ye bedel olan Sülüntepe Spor Kompleksi açılmış ve bunu Yeşilbağlar Novi Pazar Spor Kompleksi izlemişti. İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı ve aynı zaman da AK Parti Kartal Belediye Başkan Aday Adayı olan ve Kartal’ın ihtiyaçlarına vakıf bir kişilik, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Av. Hüsamettin Koçak’ın başında bulunduğu İl Genel Meclisi’nin yönlendirmesindeki İl Özel İdaresi’nin, spor tesisi ihtiyacı olan Kartal yerine Pendik’e bu yatırımları yapması herkesi şaşırtıyor ve Kartal halkında büyük bir tepki ve öfkeye neden oluyor.

Milli iradeye darbe

Kartal’a en son bu kadar büyük bir spor kompleksi bir önceki dönem AK Partili belediye zamanında verilen destekle Hasan Doğan Spor Kopmleksi yapılmıştı. Ancak ne zaman ki Kartal halkı AK Parti yerine CHP’yi iktidara getirdi bu tür yatırımlara verilen destekler bir anda kesildi. Kartal’da kayda değer bir spor tesisi olmamasına rağmen Pendik’in her mahallesine birer spor tesisi inşa ediliyor. Bu durum, Kartal halkında “Herkese hizmet vermesi gereken İl Özel İdaresi Kartal’a vermesi gereken desteği Pendik’e vererek Kartal halkını cezalandırıyor mu?” sorularına neden oldu. Meydan meydan dolaşan Başbakan Erdoğan’ın attığı milli irade nutukları ise “Kartal için geçersiz mi?” sorularına neden oluyor.

İl Özel İdaresi’nin misyonu öncelikli alanları belirlemekmiş!

Spor tesisinin inşasında, misyonu kendi internet sitesinde “Yasayla belirlenen mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçların karşılanmasında hizmet çakışmalarını en aza indirecek bir anlayışla hareket edip öncelikli alanları belirlemek, bütçenin önemli bir kısmını bu alanlara tahsis etmek ve tüm hizmetleri eşitsizlik ve adaletsizlikleri ortadan kaldırarak demokrasiyi güçlendirecek şekilde kaliteli, verimli ve etkili bir şekilde halkın yararına sunmaktır.” şeklinde açıklanan İl Genel Meclisi’nin kaynaklarının kullanılacak olması herkeste soru işaretlerine neden oldu.

İBB’den Kartal’a tuvalet

Tüm bu durumların bir öfke patlamasına neden olan son nokta ise Kadir Topbaş’ın başında bulunduğu AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal’a yaptığı tuvalet hizmeti oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait tuvalet (Kartal Meydanı)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait tuvalet (Kartal Meydanı)

Sadece 2dk mesafede bir yerleşik tuvalet olmasına rağmen turuncu konteynırla görüntü kirliliği yaratan bu yapılar Kartal’ın en önemli meydanına konuldu. Bu hareket Kartal halkına saygısızlık değil midir?

Kartal’da Tekel Spor Tesisi talan edildi

İstanbul Kartal’da geçmişte birçok sporcunun yetişmesine ev sahipliği yapmış olan Tekelspor Tesisleri talan edildi. Yetiştirdiği sporcularla Türk sporuna büyük katkılar sunan, spor salonlarında göstermiş olduğu başarılar ile adını duyuran Tekel’in özelleştirilmesi ile kapatılan Tekelspor tesisleri yaklaşık 4 aydır kimliği belirsiz kişiler tarafından yağmalanıyor. Tekel’in Kartal arazisi ise çeşitli özel iştiraklara devredilmişti.

Kaynaklar:

  1. Kartal 24: İl Özel İdaresi’nden Pendik’e Spor Kompleksi Kıyağı
  2. Pendik Belediyesi: Esenler İçin Coşkulu Tören
  3. Pendik Belediyesi: Sülüntepe’de Dev Spor Kompleksi Açıldı
  4. Pendik Belediyesi: Yeşilbağlar’a Sporda Büyük Destek
  5. Songün: Tekespor Tesislerini talan ettiler
  6. Kartal 24: Bazı alanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda
  7. İl Özel İdaresi: Misyonumuz!

x