Yılmaz Güney’in “Salpa” adlı eseri Kartal’da sergilendi

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Dünya Tiyatro Günü kutlamaları
kapsamında hazırlanan tiyatro oyunları her gün tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor. Yılmaz Güney’in ‘Salpa’ adlı eseri Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahneledi. Oyun Kartallılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. İzleyenlere bazen hüzünlü bazen kahkaha dolu anlar yaşatan Yılmaz Güney’in yazdığı, Halit Karaata’nın oyunlaştırdığı, Nazif Uslu’nun yönettiği oyunda bir hesaplaşma öyküsü anlatılıyor.

Oyunu sonunda Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Adem Uçar, Mask- Kara Tiyatro oyuncularına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına teşekkür ederek Kartal heykelciği takdim etti. Mas-Kara tiyatro oyuncuları Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Kartal Belediyesi çalışanlarına kendilerini Kartallılarla buluşturdukları için teşekkür ettiler. Oyunun sonunda gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan’da anıldı.

Oyunun konusu;
Salpa, köyünden büyük kentte tutunamayan birinin değişme sancıları öncesindeki hesaplaşma anı, güvensizlik, korku, tedirginlik ağındaki yaşamında onu sürükleyen bir sorgulayışa, arayışa iter. Sınıfsal, toplumsal bilincin uyanışıyla, özgür olabilme bilincinin oluşumu da işte bu aşamadan sonra oluşur. Salpa’nın kahramanı Mehmet Salpa hayatın daraldığını hissedip taşradan İstanbul’a kaçan umduğunu bulamayan, yoksulluğunu anlamlandıran; ama arayışını inatla sürdüren bir delikanlıdır.

x