AK Parti’nin plaj projesi Kartal halkını cezbetmedi

- Yorumlar

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal için duyurduğu projeler tartışma yaratıyor. Sosyoekonomik yapısı emekçilerden oluşan Kartal’a katma değer yaratacak projeler yerine plaj vaad edilmesi herkesi şaşırttı. Bu duruma insan gerçekten hayret ediyor.

Toplum merak ediyor, bu plaj kimler için hazırlanıyor?

Kartal’daki diğer ilçe başkanları ile çıktıkları bir canlı yayında Kartal hakkında açıklamalar yapan dönemin AK Parti Kartal İlçe Başkanı, şimdilerin Başkan Adayı Temurhan Yıldız Kartal sahili hakkında projelerini açıkladı. Yıldız, Kartal’ı AK Parti alırsa, Kartal sahiline Maltepe’deki gibi dolgu yapılacağını söyledi. (Kaynak 1 ve 2)

2014-03-27_10h42_12

KARTAL SAHİLİ EN AZ 5 YIL HALKA KAPANACAK

Maltepe’de 5 yıldır halkın kullanımına kapalı olan sahil hattında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dolgu çalışmaları yapılıyor. Maltepe halkı bu çalışmalardan dolayı her gün burnundan soluyor. İlçeyi şantiyeye çeviren bu çalışmalar nedeniyle ilçenin yolları kamyonların zulmüne uğramış ve çevre kirliğinden trafik yoğunluğuna kadar bir dizi soruna neden olmuştu. (Kaynak 3)

40 KM ÖTEDEN FAY HATTI GEÇİYOR

Öte yandan Maltepe Belediyesi’nden aldığımız bilgilere göre Maltepe’den Kartal’a kadar uzanan şeritte dolgu alanının sadece 40 KM yakınından önemli bir fay hattının geçtiği tespit edilmiş. (Kaynak 4)

AK PARTİ’NİN PROJELERİ ZENGİNLER İÇİN Mİ HAZIRLANIYOR?

DAP Yapının Kartal Kumcular mevkisine inşa etmeye başladığı trilyonluk daireler zenginler için müthiş bir atmosfer yaratacak. Milyon dolarlar karşılığında satılacak olan daireleri sadece zenginler alabilecek, Kartallı emekçiler ise o dairelere kapıcılık, lojistik tedarik veya hizmetçilik yapabilmek için girebilecek. Tıpkı AK Partili Mehmet Sekmen döneminde inşa edilen 9 Palm$yeler gibi emekçinin hayalinde kalacaklar.

Kartal projesi hakkında konuşan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Büyük teraslar yapıyoruz. 200 m2’lik dairenin 60 m2 terası var. 1+1’lerin bile teraslarını hayli geniş tuttuk.Deniz her yerden görülecek. İnsanlar çarşıyı gezerken bile denizi görecek; iyot kokusunu alacak. Ege tipi, İzmir’deki gibi bir mimari tasarımı benimsedik. Projemize yabancı alıcı ve yatırımcıdan ciddi talep olacaktır.10 yıl sonra bile bu proje 1 numara olacak. Denize çok yakınız; hemen önümüzde marina yer alacak. 10 yıla kalmadan Kartal-Maltepe’de sahil çok kıymetlenecek. Maltepe’de 1 milyon m2 dolgu alanı yapıldı. Kartal, İstanbul’un Anadolu’ya çıkış ve Anadolu’nun da İstanbul’a giriş kapısı olması bakımından önemli.” dedi. (Kaynak 5)

BİR MANGAL KEYFİMİZ VARDI ONU DA ALIN ELİMİZDEN!

Öte yandan Kartal’ın çoğunluğunu oluşturan emekçiler ve mütedeyyin kesimler projeden dolayı büyük rahatsızlık duyuyor. Kartal sahilinin ihtimal ki yaklaşık 5 yıl gibi bir süre kapanacak olmasıyla sahil keyiflerinin ve insan gibi yaşama özgürlüklerinin ellerinden alınacağını düşünen halkın geniş kesimleri projeye karşı duruyor.

kartal-sahili-mangal-keyfi

Sabah yürüyüşüne giden vatandaşlar ise kendilerine yürümek için başka yer bulmak zorunda kalacaklar, bisiklet sevdalılarının ise hiç şansları yok. Özgürlük ruhu bisikletler baştan kaybediyor. Kamyonların, dozerlerin arasında nasıl bir bisiklet keyfi alabilecekler bilinmez. Kargaşadan dolayı trafik kazalarının artacak olması da başka bir fecaat.

Öte yandan Adalar’daki küçük bir belediye tesisini bile sindiremeyenlerin halkın milyon dolarlarını denize gömüp, Kartal halkının işine yaramayacak ancak milyon dolarlar verip Kumcualar’dan ev alabilecek olan zenginlere teraslarında iyot kokusu almalarına yarayacak böyle bir projeyi hayata geçirecek olması çok garip bir durum oluşturdu.

SAHİLİMİZİ DE PENDİK’E TAŞIYACAĞIZ!

Kartal’da eskiden tren yoluna yakın bir alana kadar deniz varken büyük bir dolgu çalışması ile sahil doldurulmuştu. Bunu daha somut örneklersek Kartal Meydanı olarak bilinen alanın eskiden deniz olduğunu düşünebilirsiniz. Maltepe örneğine bakarsak, Kartal sahiline dolgu yapılırsa sahil yıllarca kapalı kalacak, halk sahili kullanamayacak. Bu durumda sahile gitmek isteyenler Maltepe sahilinin de kapalı olduğunu düşündüğümüzde Pendik’e gitmek zorunda kalacak. (Kaynak 3)

HALKI İKNA İÇİN PARK BAHÇE CAMİİ DİYECEKLER, SONRA YAPILAŞMAYA AÇACAKLAR

TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi İkinci Bölge Sekreteri Esin Köymen Maltepe Nâzım Kültürevi’nde düzenlenen panelde, devletin ‘kandırma’ yöntemlerinden birinin de sahil dolgu alanlarının ‘peyzaj’ projeleriymiş gibi göstermesi olduğunu söyledi. Köymen, sahile yapılacak dolgu alanlarının ‘yapılaşmaya’ açmak gibi bir hedefi olduğunu ve bu ehliyetinde devletin elinde olduğunun altını çizdi. (Kaynak 6)

Kartal Kıyı dolgusunun tarihçesi

Türkiye’nin önemli ihracat limanlarından olan Haydarpaşa Limanı’nın yapımı esnasında da bu bölgedeki kıyı değişimi 1975-1987 yılı uydu görüntülerine yansımıştır. 1984 yılı sonrası imar yasasıdöneminde başlayan kıyı düzenlemeleri Kadıköy ilçesini de kapsamaktadır. 1975-1987-2000 yıllarında alınan Landsat verilerine bakıldığında bu kıyı düzenlemelerin bu yıllar arasında devam ettiği görülmektedir. Kadıköy İskele Meydanı, Moda Sahili, Kalamış Marinası ve Çevresi, Caddebostan-Fenerbahçe arası ve Caddebostan-Bostancı arasındaki kıyı değişimi dolgu alanları ile ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde Bostancı deniz iskelesinden Kartal ilçe sınırına kadar olan kıyı değişimi de aynı dönemde meydana gelmiştir. Kartal ilçesi kıyı şeridindeki Doğu Marmara Sahil Yolu projesi kapsamında yer almaktadır. Caddebostan-Maltepe kıyı dolgu alanının Kartal ilçe merkezine kadar uzatılması 1989 yılında karara bağlanmıştır. Kıyı dolgu alanı çalışmaları bu tarihten itibaren başlamıştır. Bu Landsat uydu verilerinde de açıkça görülmektedir. 1987 yılı görüntüsü ile 2000 yılı görüntüleri karşılaştırıldığında kıyı dolgu alanı açıkça görülmektedir. Bu kıyı dolgu alanı Maltepe-Dragos, Dragos-Rahmanlar ve Rahmanlar-Kartal olmak üzere üç etapta gerçekleştirilmiştir.Doğu Marmara sahil yolunun Tuzla’ya kadar uzanmasını amaçlayan dolgu çalışmaları 5 km’lik bir şerit halinde uzanmaktadır. 1987 ve 2000 yılları arasındaki uydu verileri ile bu alan tespit edilmiştir. Tuzla ilçesi sınırları içerisindeki Büyükşehir Belediyesi “Tuzla-Merkez Kıyı Bandı Dolgu Alan Düzenleme Projesi” içerisinde yer alan kıyı dolgu alanı da bu bölgede kıyı çizgisinin değişimine neden olmuştur. (Kaynak 7) 

Eski İstanbul Kartal

Kaynak:

  1. AK Parti Kartal: Kartal’a dev projeler
  2. İlçem Gazetesi: Kartal Siyasi Parti İlçe Başkanları İlçem Gazetesinde bir araya geldiler
  3. Kartal 24: AK Parti’den Kartal’a Dolgu Açıklaması
  4. Hürriyet: “Dolgudan utanıyorum”
  5. Samanyolu Haber: DAP Yapı’dan Kartal’a Karma Proje!
  6. Kartal 24: Kartal’a Yakıştırılan Maltepe Dolgusu Çöplükle Yapılıyor!
  7. J-Humansciences: İstanbul geçmişten günümüze dolgular PDF

x