Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Kartal’da bir ilk gerçekleştirildi

- Yorumlar

Kartal’da çocuklara ve gençlere verdiği önemi ve hassasiyeti her fırsatta dile getiren, çocukların güvenli ve sağlıklı bir ortamda iyi beslenmeleri ve yaşamın ilk öğretilerini doğru almaları için “Her mahalleye bir kreş” diyerek kreş sayısını 5 yıl içinde 1’den 11’e çıkaran, yıl boyu ücretsiz sünnet uygulamasıyla birlikte örnek bir uygulamaya imza atan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, şimdi de geleceğimiz olan çocuklar için “Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”ni projesini de gerçekleştirdi.

“Bir hekim olarak olarak sağlığın önemini biliyor ve bu yolda belediye olarak yapabileceğimiz tüm çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” diyen Başkan Altınok Öz, yeni nesillere daha çağdaş bir Kartal bırakmak için çalışmalara devam edeceklerini de söyledi. Geleceğe sağlıkla gülümseyen bireyler yetiştirmek için “Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”nin önemine değindi.

Diş hekimine severek giden ve kişisel sağlık değerlerini korumak için sorumlulukları yerine getiren sağlıklı yeni nesilleri yetiştirmenin önemi ve bilinciyle ağız, diş sağlıklarını korumak üzere yapmaları gerekenleri öğrenebilecekleri ve gerekli diş tedavilerinin yapılacağı merkezin ziyaretçileri Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler oldu. Diş hekimleri tarafından rutin kontrolleri yapılan çocuklara diş sağlığının önemi anlatıldı. Diş fırçalamanın önemine de değinen hekimler, çocuklara eğlenerek diş fırçalamanın püf noktalarını da gösterdiler.

Kartal Esentepe’de hizmete giren 1035 m2 alana sahip Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 7-12 yaş arası ilköğretim okulu öğrencilerinin ve engelli vatandaşlarımızın ağız ve diş sağlıklarının takip edilebilmesinin yanı sıra tüm tedavilerinin yapılabildiği, Uzman diş hekimleri ve donanımlı sağlık personelinin görev yaptığı 6 tedavi üniteli bir merkez konumunda. Merkezde ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak uluslararası standartlara uygun hijyen şartlarında ağız, diş ve çene cerrahisi ile ilgili çeşitli ameliyatların yapılabileceği bir ameliyathane, bilgi işlem odası ve her türlü eğitimlerin ve toplantıların yapılabileceği bir konferans salonu da bulunuyor. Röntgen ve sterilizasyon odasının yanı sıra çocuklar için oyun alanlarının da yer aldığı merkezde engelli vatandaşların kullanmaları için wc’ler bulunmakta.

x