Sondan Sonra adlı oyun Kartallı tiyatro severlerle buluştu

- Yorumla

Dünya Tiyatro Günü kutlamaları Kartal’da her akşam farklı bir oyun ile kutlanıyor. Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Dünya Tiyatro Günü kutlamaları kapsamında Emre Kınay’ın yönettiği ve oynadığı “Sondan Sonra” adlı tiyatro oyunu Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Dennise Kelly’nin yazdığı, Emre Kınay ve Ahu Türkpençe’nin oynadığı oyun Kartallı tiyatro severler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. 11 Eylül saldırılarının konu aldığı oyun izleyenlerde büyük etki yarattı.

Oyuncu Emre Kınay’a Kartal heykelciği

Oyun sonunda ayakta alkışlanan oyuncu Emre Kınay ve Ahu Türkpençe’ye Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Mermertaş teşekkür ederek Kartal heykeli takdim etti. Plaketi alan Emre Kınay, 10 yıl sonra tekrar Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek yeni dönemde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e başarılar dileyerek belediye çalışanlarına ve Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e kendilerini Kartallılarla buluşturduğu için teşekkür etti.

Oyunun konusu:

Sığınakta iki insan: Mark ile Louise… Korkunç nükleer saldırıda binalar çökmüş, herkes ölmüş, her yanı radyoaktif toz bulutu kaplamıştır. Mark, bu saldırıdan Louise’i binbir güçlükle sığınağa taşır. Mark’ın sığınağında yiyecek, ranza, radyo gibi kısıtlı imkanları vardır. Mark’ın konuşmalarından Louise’e aşık olduğu ve onu delice kıskandığı da anlaşılır. Ayrıca genç adam Louise’i irkilten şeyler söyler: “Bu saldırıyı yapanlar mutlaka sakallıdırlar… Güçlü ve iyi toplumlar dünyadaki zayıf toplumları onların iyiliği için kontrol etmelidir… Biz gücümüzü yeterince iyi kullanmadık. Teröristlere daha katı davranmak şart”…
Mark’tan korkan ama onunla birlikte bu sığınakta hayatta kalma mücadelesi veren Louise zor günler yaşar.

Dennis Kelly’in bu çarpıcı oyununda iki temel konu işleniyor: Dünyada özellikler ABD’de 11 Eylül saldırısı ile gelişen terörizm paranoyası ve bu olayla artan faşizan eğilimler; Güç kullanarak demokrasiye kavuşturma çabası; ya da bir erkeğin gücünü kullanıp bir kadını elde etme mücadelesi anlatılıyor.

x
Yorumlar