Gaz bombası ile vurdukları küçük Mehmet yaşadıklarını anlattı

- Yorumlar

Yoğun bakımdan çıkan 10 yaşındaki Mehmet yaşadıklarını anlattı. Anlatılanlara göre polisler, Mehmet’i bir aracın içine alıp dövmüşler, ardından da gaz fişeğiyle kafasından vurmuşlar.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde polisin attığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve dört gündür Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan 10 yaşındaki Mehmet Ezer’in durumunun iyiye gitmesi sonucu normal servise alındı. Mehmet yoğun bakımdan çıkar çıkmaz başına gelenleri anlattı.

Taraf’a konuşan ilkokul 3. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Mehmet Ezer olay anını şöyle anlattı: “Olay günü miting bittikten sonra eve doğru geliyorduk. Mahalleye yakın bir yerde bizden yaşça büyükler polise taş atıyordu, polis de onlara gaz bombası ve su atıyordu. Biz de o sırada arkadaşlarımla oyun oynuyorduk. Bazı arkadaşlarım taş atıyordu ama neden attıklarını bilmiyordum. Sonra bir polis beni yakalayıp yeşil renkli polis aracına bindirdi. Aracın içinde 3-4 polis vardı. Bana vurmaya başladılar, yüzleri kapalı olduğu için onları görmedim. Çok vurdular bana. Dövdükten sonra beni bıraktılar, polislerden 10-15 metre uzaklaştıktan sonra polislerin bulunduğu taraftan kafama bir cisim değdi ve yere düştüm. Arkadaşlarım yanıma gelip bana yardım etmek istediler, ancak polis su attığı için yerde sürüklendik. Ondan sonraki şeyleri hatırlamıyorum. Beni bu hale getiren polislerden şikâyetçiyim.”
Kaldığı odada bilgisayarı ile oyun oynayan ve arkadaşlarını çok özlediğini belirten Ezer, “İyileşip okula gitmek istiyorum. Büyünce doktor olmak istiyorum. Çünkü benim gibi yaralanan çocukları iyileştirmek istiyorum” diye konuştu.

“ÖLDÜRMEK İSTEMİŞLER”

Mehmet’in anlattıklarının arkadaşlarının ifadesi ile örtüştüğünü belirten Ezer, “O sırada Mehmet’in yanında olan arkadaşlarına da sordum. Arkadaşları, ‘Mehmet koşarken polisler gaz fişeği ile vurdu. O sırada yere düştü. Biz Mehmet’i yerden kaldırarak götürmek istedik. O sırada TOMA üzerimize tazyikli su sıktı. Mehmet basınçlı suyun etkisi ile metrelerce sürüklendi. Yüzündeki çizikler o sırada oldu’ şeklinde anlattılar. Demek ki bu polisler göz göre göre öldürmek istemişler Mehmet’i” diye anlattı. Mehmet’in durumunun şimdilik iyiye gittiğini belirten ağabey Ezer, Mehmet’in tedavisinin bittikten sonra savcılık tarafından ifadesinin alınacağının kendilerine söylendiğini bildirdi.

Savcılığa görüntüleri teslim ettik

AMCA Fikri Ezer ise şunları söyledi: “Bu çocuğa bunu reva görenlerin bulunup cezalandırılmasını istiyoruz. Eğer bugün bu ülkede Kürtler devlete karşı soğutulmuşsa bu uygulamalardan kaynaklıdır. Devlet var olan güveni tesis etmek istiyorsa bu tür olaylarda suç işleyenleri bulup yargı önüne çıkarmalıdır. Bu güven yaratılmazsa bu polisler daha çok kişiyi yaralar. Bu çocuklar daha iyi ve kötüyü ayırt edecek durumda değiller, devlet eğer kendini bu çocukların seviyesine getiriyorsa hükümet oturup özeleştiri vermelidir. Aradan 5 gün geçti hâlâ failler bulunmadı. Müfettişlerin ilçedeki çalışmaları sürüyor. Biz de olay esnasında çekilen kamera görüntüleri ve bazı belgeleri Savcılığa verdik. ”

x