Sirkeci’de Wal-Mart ile BC Partners Migros hisseleri için görüştü

- Yorumlar

Eminönü’ndeki Hamdi Restoran’da Wal-Mart ile BC Partners Migros hisseleri ile ilgili görüşme yaptı.

Migros hisselerinin bir kısmını elinde bulunduran İngiliz BC Partners’ten hisseleri satın almak isteyen Wal-Mart bu amacına ulaşırsa şirketin değeri Financial Times gazetesine göre 4 Milyar Doları bulacak.

888 tane mağazası olan Migros’un hisselerinin 2008’de yüzde 51’ini satın alan BC Partners şu anda yüzde 80 civarında hisseye sahip durumda.

1962 yılında kurulan dünyanın en büyük perakende şirketi Wall Mart’ın bünyesinde 2 milyondan fazla kişi çalışıyor. 208 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirket, Forbes’un en büyük şirketler sıralamasında da 16’ıncı konumda bulunuyor. Ciro bazıında dünya ikincisi olan Walmart, aynı zamanda dünyanın en güçlü 24’üncü markası.

Koç Holding’in elindeki Migros Ticaret A.Ş.’nin hisseleri, 30 Mayıs 2008’de, Londra merkezli fon şirketi BC Partners’ın iştiraki Moonlight Capital S.A.’ya satıldı. BC Partner, yüzde 50.8 oranındaki hisse için 1.98 milyar TL ödedi.

Türkiye’nin en büyük perakende zincir marketlerinden Migros, 1954 yılında İstanbul’da kuruldu. İstanbul Belediyesi tarafından ‘ucuzluğun kralı’ konsepti ile ortaya çıkan Migros’un, 1975 yılında Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un isteğiyle çoğunluk hisseleri satın alındı.

x