İstanbul sandık başında, dakika dakika çıkan olaylar

- Yorumlar

İstanbul’da milyonlarca seçmen sandık başına gidiyor. İstanbul’da yaşanan tüm gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Güncelleme: 16:30

Ataköy Altmışıncı Yıl İlköğretim Okulu 1036 numaralı sandıkta, daha önce kiracılarının oturduğu evin sahibi, taşınan ve şu anda orada ikamet etmeyen iki kişi adına usulsüz şekilde oy kullandı.

atastutanak

Güncelleme: 16:20

İstanbul Sancaktepe Turgut Aydın İlköğretim Okulu’nda AK Parti’lilerin elllerinde bulundurdukları dosyalarda parti bildirilerini saklayıp seçmenlere dağıttığı görüldü. AK Parti’lilerin dosyalarında seçmen listesinin bulunduğu da fark edildi. CHP’li ve TKP’li müşahitlerin durumu fark edip tepki göstermesi üzerine AK Parti propagandası yapanlar okul dışına çıkarıldı. CHP’li avukatlar tutanak tuttu.

akpbrosur (1)

Güncelleme: 16:07

– Kadıköy Kaptan Hasanpaşa İlköğretim Okulu’nda çok sayıda zarfa muhtar pusulası koyulduğu, oylari iptal ettirmek isteyenlere AK Parti müşahitlerinin, “olay çıkarırız” diyerek tehdit ettiği bildirildi.

– Maltepe’de E.C.A Elginkan İlkokulu’nda oy kullanmaya giden iki kişi onlardan önce yerlerine imza atıldığını bildirdi.

Güncelleme: 15:58

– Beşiktaş Şair Mehmet Emin Yurdakul okulunda 1120 nolu sandık kurulu başkanı kabinlere seçmenle birlikte sürekli başka insanları da sokuyor. müşahitlerin itirazını kabul etmeyerek bu uygulamaya devam ediliyor.

-Şişli Harbiye İlköğretim Okulu 1161 nolu sandığa oy kullanmaya giden Bahar Sarıoğulları adlı vatandaş kendisi yerine başka birinin imza atmış olduğunu fark ederek tutanak tutturdu. Kendisi yerine imza atan kişinin ismininin listede bile olmadığını söyleyip nasl boyle bir durum olduğunu sorduğunda sandık görevlisinden ‘insanlık hali’ yanıtını aldı. Olay yerine gelen bir müşahit okul müdürü tarafından uzaklaştırıldı. Vatandaş imza bölmesindeki bir boşluğa imza atarak oyunu kullanabildi.

– Kartal Uğur Mumcu mahallesi Disk Tekstil Meslek Lisesi’nde 2069 no’lu sandıkta Oya Şekersiz adli vatandaş kendi evinde oturmayan ancak oturuyor gözüken Rıza Demirez ve Gülşah Demirez’i şikayet etti. Bu iki kişi o adreste oturmadıkları halde oy kullandılar. Şikayet üzerine tutanak tutuldu.

Güncelleme: 15:35

– Ataşehir: Celal Yardımcı Okulu ‘nda 1340 nolu sandıkta okuma-yazma bilmeyen seçmen refakatçi ile girmek istedi. Yasalara göre sadece sandık başkanı ile oy kullanabilecekleri sandık başkanı tarafından belirtildi. AK Parti’liler sandık başkanının üzerine yürüdü. AK Partililerin baskısına rağmen Sandık Başkanı ile oy kullanıldı.

– Celal Yardımcı Okulu’nda Kayışdağı Darülacaze’den getirilen yaşlı kadınlar tek bir hademenin refakati ile sırayla oy kullandırılmaya çalışıldı. Engellendi. AK Parti’liler açık propoganda yapıyorlar.

– Halil Atamavcı Ortaokulu: Zihinsel engelliler aileleri refakati ile oy kullandırılmaya çalışıldı. Sandık başkanı ve müşahitler karşı çıktı. Polis aileleri sınıftan uzaklaştırdı.

Güncelleme: 15:30

– Kartal Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil Ortaokulu’nda 1161 nolu sandikta oy kullanan bir AK Parti’li CHP’li oldugunu dusundugu sandık görevlisine hakaret edip saldırdı. Bunun sonucunda çıkan kargaşada MHP’li bir kisi AK Parti’li saldırgana kafa attı. Olay yerine polis geldi ve o sandıkta yaklasik yarım saat oy kullanılamadı. Şu an sandıkta tekrar oy kullanılmaya başlandı.

– Sarıyer Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’nda bulunan 1578 no’lu sandıkta Adem Tel isminde kayıtlı iki kişi olduğu ortaya çıktı. 88. sırada bulunan Adem Tel, oy kullanmaya geldiğinde iki sıra altında, yani 90. sırada kendiyle aynı isimde başka birini görünce tutanak tutturdu. 90. sıradaki Adem Tel’ le isim ve soyisimleri ile anne-baba adları aynı olan, sadece aynı apartmanın farklı dairelerinde ikamet ettiğini belirten Adem Tel’in akrabaları, apartmanda ikinci bir Adem Tel bulunmadığını belirtti. Müşahitler, ikinci oyu kulanmaya gelecek Adem Tel’i bekliyor.

Güncelleme: 15:11

Üsküdar Kısıklı Ortaokulu 3297 nolu sandıkta sandık görevlisinin saat 11.30 dan itibaren hiçbir müşahidi içeri almaması üzerine TKP avukatlarının YSK’ya yaptıkları itiraz sonucunda müşahitler ieri alınmaya başladı.

Güncelleme: 15:00

– Kartal Doğa Koleji 1335 no’lu sadıkta oy kullanmaya giden bir vatandaş, kendisi yerine oy kullanıldıldığını ve imza atıldığını tespit etti. Oy kullanmasına izin verilmeyen vatandaş, durumla ilgili tutanak tutulmasını talep etti ancak olumsuz yanıt aldı.

– Yenidoğan 19 Mayis İlköğretim Okulu’nda 1373 numaralı sandıkta Kuran kursundan gelenlerin topluca oy kullandığı tespit edildi. Olayı fotograflamaya çalışan SoL Gazetesi muhabiri Onur Şahin AK Parti’lilerin ve okuldaki polislerin saldirisina ugradı. Aynı okulda Sancaktepe Belediye Başkani İsmail Erdem’in de sandıkları gezdiği bildirildi

2014-03-30_13.37.15_1

– Başakşehir’de Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O’da 1221 numaralı sandıkta yaşlı bir kadın gelininin refakatiyle oy kullanmak istedi. Sandık başkanı kendisinin refakat edebileceğini söyleyip, sandık kabinine girdiği sırada seçmene “AK Parti’ye oy ver” dedi. Bunu duyan müşahitlerin itirazına rağmen, sandık başkanı mührü seçmenden alarak yaşlı kadın yerine oy kullandı ve zarfı hemen sandığa attı. Sonrasında müşahitler ve sandık başkanı arasında tartışma yaşandı.

fot

Güncelleme: 14:28

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Karaköy iskelesinde 3 AK Parti’linin saldırısına uğradı. Saldırı vatandaşların da müdahale etmesiyle boşa çıkartıldı

Güncelleme: 14:20

– Gazi Osman Paşa Bekir Sami Dede İlkokulu’nda bir sandıkta mühür olmadığı tespit edildi. Olayla ilgili olarak tutunak tutuldu.

– Şehremini Anadolu Lisesi’nde 2320 nolu sandıkta, sandık görevlileri tarafından mükerrer oy kullandırılmaya çalışıldığı tespit edilerek tutanak tutuldu.

2014-03-30-353_1

– Ataköy 9. Kısım Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda 1069 no’lu sandık başkanının oy pusulalarını evinde mühürleyip getirdiği anlaşıldı. CHP’li sandık görevlilerinin tutanak tuttuğu belirtildi. Aynı sandıkta oy verme kabini içinde bir kişinin zarfa koymayı unuttuğu Belediye İlçe Meclisi oy pusulası bulundu. Bu pusulanın sandık başkanı tarafından tutanakla saklanması gerekirken, pusulanın tüm itirazlara karşın sandık başkanı tarafından yakıldığı bildirildi.

– İstanbul İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu 2382 numaralı sandıkta oy kullanan bir seçmen kendi hanesinde ikamet etmeyen 10 kişinin seçmen listesinde gözüktüğünü belirterek listeye itiraz etti. Listede bulunanları tespit eden kişi daha önce o evde yasayan insanlar olmadığını belirtti. Konuya ilişkin tutanak tutulacağı iletildi.

– Bahçelievler Fusün Yönder Anadolu Lisesi’nde 1483 nolu sandıkta bulunan Sol Cephe müşahidi sandık başkanı ve AK Parti’li müşahitler tarafından saldırıya uğradı.

-Kartal Çavuşoğlu Mahallesi Sabri Taşkın İlköğretim Okulu’nda 1140 nolu sandıkta AK Parti’li sandık görevlisi hiçbir bahane göstermeksizin yerini görevli olmayan başka bir AK Parti’liye bıraktı. Diğer parti görevlilerinin ve müşahitlerinin bu usülsüzlüğe tepki göstermeleri sonucunda o sandıkta sandık başkanı tarafından oy verme işlemi durduruldu. Olay hakkında tutanak tutuluyor.

Güncelleme: 14:00

– Kartal’da Emine ve Hasan Aytaçman İlköğretim Okulu’nda zihinsel engelli kişilere oy kullandırtıldı.

– Beylikdüzü Barış Mahallesi 1204 nolu sandıkta TKP müşahidi yaka kartı olmasına rağmen polis zoruyla çıkartılmaya çalışıldı. Halk izin vermedi.

Güncelleme: 13:45

– Okmeydanı’nında bulunan Fuat Soylu İlköğretim Okulu ile İSOV Anadolu Lisesi’nde sahte oy kullanma girişimi olduğu iddia ediliyor. İki otobüsle taşınan ve sayıları 40 ila 50 arasında olan AK Parti’lilerin ellerinde bulunan sahte seçmen kağıtlarıyla bu iki okula girmeye çalıştığı ancak diğer partilerin ve avukatların müdahalesiyle engellendiği belirtiliyor.

– Sefaköy Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık İlköğretim Okulu’nda kabin olmadan açık şekilde oy kullandırtılıyor.

Güncelleme: 13:30

İstanbul Fatih Çarşamba’ya bağlı Akşemsettin Mahallesi Hırkai Şerif Ortaokulu’nda 2 adet mühür çalındığı bildirildi. Müşahitler tarafından olaya ilişkin tutanak tutuldu.

Güncelleme: 13:20

İstanbul Kadıköy Recep Güngör Anadolu Lisesi’nde 1077 nolu sandıkta oy kullanan bir seçmen, 6 yıl önce vefat eden babasının listede göründüğünü bildirdi. Kadıköy’de görevli müşahit ve avukatlardan bu olaya benzer pek çok duyum alınıyor.

Güncelleme: 13:15

Kartal’da AK Parti damgalı sahte oy pusulaları bulundu.

kartalcuval1

Güncelleme: 12:50

Bahçelievler Dr. Refik Saydam Ortaokulu’nda 1038 numaralı sandıkta AK Parti müşahiti olan, aynı zamanda okul aile birliği başkanı olan Nurgül Gül isimli şahsın okuldaki 203 numaralı odaya sürekli girip çıktığı tespit edildi. Okulda büyük tartışmalar yaşandı. Olaya dair bilgi edinmeye çalışan seçmenler ve basın mensupları yakasında karanfil takan AK Parti’lilerce ve polislerce engellenmeye çalışıldı. Odada yarım saat süresince çekmeceler arandı, ancak bir bulguya rastlanmadığı iddia edildi. Okuldaki tartışmalar sürüyor.

bahcelievler

Güncelleme: 12:30

Marmara Göztepe Kampüsü’nde 2 sivil giyimli polis görevli kağıdı göstermeden oy kullanmaya çalıştı. Bütün sandıkları dolaştılar ancak seçmenler tepkisi üzerine oy kullanamadılar. Yalnızca 2220 nolu sandığın başkanı izin veriyor. TKP ve HDP müşahitleri tutanak tutuyor.

sertactutanakyeni

Güncelleme: 12:25

-Büçükçekmece Tevfik Bey Mahallesi Şehit Bedri Karabıyık İlkokulu’nda 2543 no’lu sandıkta çantalı ve paravansız oy kullanıldığı iddia edildi.

-Kadıköy Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu sandık kuruluna AK Parti İl Genel Meclisi üyesi oturtulmaya çalışıldı. Müşahitler bu duruma müdahale etti.

Güncelleme: 12:05

İstanbul Kartal’da Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil İlkokulu’nda bir poşet AK Parti’ye basılı oy bulunduğu iddia edildi.

Güncelleme: 11:40

– Halil Türkkan Ortaokulu Göztepe’de polisler görev kağıdı olmadan oy kullanmak istedi. Sandık başkanı ve müşahitlerin bunu yapamayacaklarını söylemesi üzerine görevlerinin Çarşamba günü verildiğini bu yüzden görev kağıdı çıkarılmadığını öne sürdü. Sandık numarası 2424

– AK Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Adnan Köşker Gebze’deki okulları gezerek seçmenlerle konuşuyor.

Güncelleme: 11:30

Göztepe Marmara Üniversitesi kampüsünde 2223 numaralı sandıkta oy kullanımının başlamasından sonra sandığın mühürlenmemiş olduğu farkedildi. Sandık oy kullanımı sırasında belirlendi.

Güncelleme: 11:20

Avcılar’da okuma-yazma bilmeyen vatandaşa, rızası dışında sandk başkanı tarafından AK Parti’ye oy attırıldğı ileri sürüldü.

avcilarr

Güncelleme: 11:00

– Fatih’te Vedide Baha Pars İlkokulu 3148 numaralı sandıkta, polisin oy görev belgesi olmadan kullandığı, müşahitlerin duruma müdahale etmesi sonucu polisin görev belgesi çıkartmaya çalıştığı belirtiliyor.

– İbrahim Alaattin Gövsa İlkokulu’nda TC Kimlik numarası 9 ile başlayan kişiler oy kullanmaya çalışıyor. Müşahitlerin duruma el koyması sonucu, bu kişilere oy kullandırtılmadığı belirtildi.

– Üsküdar’da, Mithatpaşa Kız Meslek Lisesi’nde, polisin sandıklara gelip sandık başkanlarına belge imzalattığı, sayım sonunda sandıkların polisler eşliğindeseçim merkezine kurye araçlarıyla götürüleceği belirtildi.

– Bağlarbaşında bir buçuk çuval oy pusulası bulundu. Durum sandık görevlilerine bildirildi.

– Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu’nda 1003 nolu sandıkta saat 10:20 ye kadar mühürsüz pusula verildi, durumun farkedilmesi üzerine müdahale edildi.

– Başakşehir ve İkitelli’de zihinsel engellilerin yerine yakınların oy kullandığı iddia ediliyor. Başakşehir’deki olayda baba çocuğunun yerine oy kullandığı ve CHP’lilerin tutanak tuttuğu belirtiliyor.

– Beyoğlu Kasımpaşa Lisesi 2407 ve 2409 nolu sandıklarda sandık görevlisi olan kişilerin oylarını iki seferde farklı sandıklarda kullandıkları ve bunu da muhtarlık için ayrı belediyeler için ayrı oy kullandıkları şeklinde gerekçelendirdikleri iddia ediliyor. Sandık yetkilileri şikayet dilekçelerini kabul etmiyor ve alındı belgesi verilmiyor. İtiraz için insanlar İlçe seçim kuruluna yönlendiriliyor.

x