Altınok Öz, Kartal’ın birleştirici gücü

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz 30 Mart 2014 yerel seçimlerini resmi olarak kazandığı ilan edildi. AK Parti’nin itirazı sonuçlandı ve Başkan Altınok Öz’ün Kartal’ın belediye başkanlığı tescillendi.

30 Mart akşamı açıklanan gayri resmi sonuçlara göre CHP’den aday olan Başkan Altınok Öz 127799 oy, %44.65 ile seçimi kazanırken en yakın takipçisi ise 122476 oy, %42.79 ile AK Parti’den aday olan Temurhan Yıldız olmuştu.

AK Parti seçimi 5323 oy farkla kaybetmesine rağmen sürpriz bir şekilde seçim kuruluna itirazda bulundu. Hiçbir geçerliliği bulunmayan ve dedikodudan ibaret olan itiraz seçim kurulunda değerlendirmeye alındı. İlk kurul AK Parti’nin iddialarının kısmen doğru olduğunu düşünürken ikinci kurul AK Parti’nin iddialarını tamamen ret etti ve seçimi CHP’nin lehine tescil etti. Ayrıca seçim kurulu AK Parti itirazı sonucu 400 oyun CHP’ye eksik yazıldığını tespit etti ve AK Parti’nin itirazı ile CHP’nin oyları 400 daha artmış oldu.

Bu esnada Bülent Ecevit Kültür Merkezi etrafında toplanan binlerce CHP’li ve AK Parti’li bekleyişteydi. 30 Mart gecesinden beri bekleyen CHP’lilerin sayısı her geçen dakika arttı. CHP’lilerin Kartallılar’dan oluşması dikkat çekerken AK Parti’lilerin büyük kısmının Pendik’den getirildiği tespit edildi. Akşam saatlerinde seçim kurulundan CHP lehine karar alınacağı dışarıya sızınca Pendik ve Sultanbeyli gibi ilçelerden getirilen AK Parti’liler alanı terk etmeye başladılar.

Seçimin CHP lehine tescillenmesinin ardından alanda bekleyen binlerce CHP’lide büyük mutluluk yaşandı ve küçük çaplı kutlamalara başlandı. Ayrıca milli iradenin tecilini bu kadar geciktiren AK Parti’ye büyük tepki olduğu gözlenmekte.

Öte yandan 30 Mart gecesi başlayan oy nöbeti ve Bülent Ecevit önündeki bekleyiş KARTAL 24 üzerinden sürekli güncel haberlerle okuyuculara aktarıldı. 30 Mart – 1 Nisan arası olan tüm olayları bu bağlantıdaki canlı aktarım sayfasından takip edebilirsiniz.

x