Kartal Koşuyolu Hastanesi’nde emekçiler taşerona karşı iş bıraktı

- Yorumlar

Fiili toplu sözleşme mücadelesini sürdüren Dev Sağlık-İş’e üye Kartal Koşuyolu Hastanesi işçileri ihale değişiklikleri sonrası gündeme gelen ücret kesintilerine ve işçi sağlığı güvenliğine aykırı çalışma koşullarına karşı iş bıraktı. Sağlık işçileri taşeronda hak gasplarına artık yeter dedi.

İstanbul Kartal Koşuyolu Devlet Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş üyesi taşeron işçiler gün geçtikçe artan hak gasplarını durdurmak içim üretimden gelen güçlerini kullanıyor. Koşuyolu’nda ihale değişikliği sonrası türlü bahanelerle ücret kesintisine uğrayan, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda sorunlar yaşayan işçiler bugün sabah itibariyle iş bıraktı.

Vardiya değişikliğinin gerçekleştiği 7.30 itibariyle gece nöbetinden çıkan işçiler hastane bahçesinde toplandı. Vardiya teslim alması gereken işçiler de işbaşı yapmayarak hastane yönetimine seslerini duyurmak üzere başhekimlik önünde toplandı. Dev Sağlık iş Genel Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da hazır bulunduğu hastanede başhekimlik önünde gerçekleşen buluşmanın ardından işçiler hastane içerisinde bir yürüyüş yaparak sorunlarını ve taleplerini anlatan konuşmalar yaptı.

Hastanede bir süredir fiili toplu sözleşme sürecinde belirledikleri öncelikli talepleri için mücadele yürüten, uzun bir süre toplu sözleşme çağrı çadırı açan Dev Sağlık-İş üyeleri son yaşanan ihale sonrası yaşadıkları sorunların arttığını belirtti. İş bırakma kararı almalarında etkili olan üç sorunu şöyle sıraladılar:

Bir süredir yol paralarımızdan kesinti gündemde.

Aldığımız yol parasını bile bize fazla görenler hasta olup rapor aldığımız günlerde de sosyal sigortalar kanununa aykırı bir biçimde ücretlerimizden kesintiler yapmakta.

İşçi sağlığı ve güvenliği bir maliyet kalemi olarak görülerek en zorlu koşullarda korunaksız çalışırken enfeksiyon riski taşıyan birimler ile radyasyona maruz kalınan birimlerde çalışan biz taşeron işçilerin çalışma koşulları iş güvenliğimiz yok sayılarak düzenlenmekte.

Öncelikli olarak bu üç sorunun çözüme kavuşması talebiyle bugün sabah itibariyle iş bırakan taşeron işçilerin eylemi başhekimlik önünde sürüyor.

kösüyöl

kösüyö

kösüyölü

x