Tepki çeken taklit camiye ruhsat verildi

Üsküdar Çamlıca Tepesi’nde yapılması planlanan cami için Üsküdar Belediyesi ruhsat verdi.

Çamlıca’ya Camii için ruhsatın verildiği, Üsküdar Belediyesi’nin resmî internet sitesinden, “Çamlıca Camii Mimarlarımıza Ruhsatlarını Teslim Ettik,  Artık Çalışma Başlıyor. Hayırlı Olsun” şeklinde duyuruldu.

Sultanahmet Camii’nin taklidi olması nedeniyle eleştirilen cami projesi, başta mimarlar olmak üzere, muhafazakar kesimler de dahil olmak üzere İstanbulluların yoğun tepkisiyle karşılanmıştı.

Ancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki hafta önce yaptığı açıklamada, Çamlıca Camii’si için seçilen projenin içine sindiğini dile getirmişti.

Erdoğan’ın “Ben juride değilim. Ama seçilen proje içime sindi. Ayrıca jüri olsam ikinci seçmezdim” sözleri üzerine belediyeden ruhsat çıktı. Erdoğan, söz konusu açıklamalarda ayrıca Taksim’e de cami gerektiğini dile getirmişti. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın mimarlarla yaptığı görüşmenin fotoğrafları da paylaşıldı.

Proje yarışması sürecinde, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara aynı zamanda “Seçici Kurul Danışmanı” olarak görev yapmıştı. İstanbul’un siluetine yapacağı etkiler ve Sultanahmet Camii’nin taklidi olması nedeniyle eleştirilen cami projesi, bazı kesimlerin yoğun tepkisiyle karşılanmıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar